MorTilki.Com

Hangi Kumaşlar Kurutma Makinesinde Kurutulmaz? Kurutma Makinesine Atılmayacak Şeyler

Hangi Kumaşlar Kurutma Makinesinde Kurutulmaz? Kurutma Makinesine Atılmayacak Şeyler

Eğer bir obsesif kompulsif bozukluğunuz yoksa ve yorucu temizlik işlerini keyif alarak yapmıyorsanız, çamaşır yıkama günlerinin en sevmediğiniz günlerden biri olması şaşırtıcı değildir. Yıkama, kurutma, katlama, ütüleme… Neyse ki, son çıkan teknolojik ürünler hayat kolaylaştırıcı nitelikte. Çamaşır kurutma makineleri de bu ürünlerden biri. Ancak çoğu kadının aklındaki genel soru, hangi kumaşların kurutucuya atılıp hangilerinin atılmayacağı!

Kurutma makineleri hayat kolaylaştıran teknolojik ev eşyalarından biri olsa da yanlış kullanımıyla birlikte en sevdiğiniz kıyafetinizi giyilmez hale getirebilir. Bu nedenle, hangi kumaşların kurutma makinesinde kurutulmaması gerektiğini bilmek önemlidir. Kurutma makinesine atılabilen ve atılmaması gereken şeyleri listeledik…

Önemli : Yüksek ısılardaki kurutma işlemleri giysilerinizin küçülmesine (çekmesine) veya yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca, kurutma öncesi etiketleri kontrol ederek ”Kurutma makinesine atmayınız” işareti olmadığından emin olun. (Yukarıdaki görselde en sağdaki)

Çamaşır Kurutma Makinesinde Kurutulabilen Kumaşlar

Pamuk : Gevşek dokuması olan pamuklu giysiler, pamuklu bir gömlekten çok daha fazla büzüşebilir (çekebilir). Bu konuda endişeleriniz varsa, düşük ısıda kurutun. % 100 pamuk (cotton) olan malzemelerin büzülme olasılığı daha yüksektir.

Akrilik : Düşük ısıda kurutun ve uzun süreli kurutma işleminden kaçının.

Keten : Keten kumaşlar, makinede kurutulması mümkün olan bir diğer kumaş türü. Ancak, ketenleri aşırı kurutmamaya dikkat edin, çünkü ütülenmesi zor kırışıklıklara neden olabilir.

Mikrofiber : Mikrofiberleri kurutma makinesine atacaksanız en düşük ısıları seçtiğinizden emin olun.

Naylon ve Polyester : Kırışıklıkları önlemek için düşük ısı kullanın.

İpek : Bazı ipek giysiler düşük ısıda kurutulabilir ancak siz yine de mutlaka etikete bakın. Etkikette herhangi bir uyarı yoksa ve şüpheleriniz varsa ipek kıyafetlerinizi kurutucuya atmayın.

Kadife : Kadife giysiler kurutma makinesinde kurutulabilir. Fakat küçülmelerini engellemek için makinenizi düşük ısıya ayarladığınızdan emin olun.

Çamaşır Kurutma Makinesinde Kurutulmaması Gereken Kumaşlar

Aşağıdaki kumaş türleri kurutma makineleri için uygun değildir. Bu tür kumaşları gün ışığında veya oda sıcaklığında kurutmanız en mantıklısı olacaktır.

Boncuklu, Taşlı, Pullu, Süslü Kumaşlar : Bunlar çok ısınabilir ve kurutucuya zarar verebilir. Ayrıca kumaş üzerindeki boncuk, taş vb. kopmasına neden olabilir.

Spandex (Likra) : Likralı kıyafetler kurutma makineleri için uygun değildir. Ancak, kumaşta düşük oranda spandeks (likra) varsa düşük ısılarda kurutulabilir. Bununla birlikte, risk almamak için likralı giysileri kurutma makinesine atmamak en iyisidir.

Dantel : Danteller hassas malzemelerdir. Diğer parçalarla takılıp zarar görme olasılığı var. Bu yüzden asarak kurutmak en mantıklı olanıdır.

Rayon & Suni İpek (Viskon & Viskoz) : Rayon ismi verilen suni ipekler viskon veya viskoz kumaş olarakta biliniyor. Suni ipekler kurutma makineleri için uygun değildir. Düşük ısılarda kurutma yapsanız bile çekerek küçülme ihtimali yüksektir.

Süet : Bu parçaların kurutulması, hasar görmelerine veya renklerinin bozulmasına neden olur. Bu sebeple, süet ürünleri kurutucuya atmayınız.

Yün : Yünler kurutma makinesinde kurutulursa büzülecektir. Soğuk veya ılık suda yıkayın ve sonra kurumaya bırakın.

Kurutma Makinesine Atılmaması Gereken Şeyler

Yukarıda kurutma makinesi için uygun olan ve olmayan kumaş türlerini yazdık. Konuyu detaylı bir şekilde anlamak için kurutma makinesine girmeyecek şeyleri de ayrıca listelemekte fayda var. Bunlar :

  • Taytlar
  • Spor ayakkabılar
  • Banyo takımları (banyo paspasları ve peluşlar gibi)
  • Külotlu çoraplar
  • İnce çoraplar
  • Mayo, bikini, tankini, haşema vb. su giysileri
  • Üzeri taşlı, pullu vb. olan her tür kıyafet ve kumaşlar

Giysilerinizi kurutucuya atmadan önce her zaman etiketlerini kontrol edin ve talimatlara uyun. Eğer etiket üzerinde belirtilmemişse ve kafanızda soru işaretleri varsa, kurutma makinesi yerine asarak kurutmayı tercih edin.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ