MorTilki.Com

Çamaşırların Mis Gibi Kokması İçin Doğal Yöntemler

Çamaşırların Mis Gibi Kokması İçin Doğal Yöntemler

Yıkadığınız çamaşırların daha güzel kokması için parfüm katkılı deterjanlar ve parfümlü yumuşatıcı ürünler kullanmanız mümkün. Ancak, son yapılan çalışmalar deterjanlardaki parfümlerin egzama ve alerji gibi birçok cilt sorununa davetiye çıkardığını gösteriyor. Ayrıca kimyevi parfümlerin kokusu kısa süreli ve çevre dostu değil. Neyse ki, çamaşırların mis gibi kokmasını sağlayacak bazı doğal esansiyel yağlar var.

Çamaşır yıkama esnasında esansiyel yağların kullanılması, kıyafetlerinizi doğal olarak temizlemenin, sağlık sorunlarından kaçınmanın ve çevreyi korumanın harika bir yoludur. Tabii ki, aynı zamanda kıyafetlerinizde ferah, doğal, mis gibi bir kokunun tadını çıkarmanızı sağlar.

Uçucu esansiyel yağlar, bitkilerde doğal olarak bulunan kimyasal bileşiklerdir. Bu bileşikler adı üzerinde uçucudur, yani katı veya sıvı halden hızlı bir şekilde oda sıcaklığında gaz haline geçebilirler. Havada hızla hareket ederler ve burnunuzdaki koku alma sensörleri ile etkileşirler. Başka bir ifadeyle, esansiyel yağı içeren şişeyi açtığınızda, güçlü aromayı hemen hissedersiniz ve odanın her yerinden kokusunu alabilirsiniz.

Eğer bir şişe güzel kokulu aromatik esansiyel yağınız varsa, az miktarda pamuğa damlatın ve pamuğu temiz çamaşırlarınızın bulunduğu çekmeceye veya kıyafetlerinizin bulunduğu gardıroba koyun. Aynı işlemi kokulu kalıp sabunları giysilerinizin olduğu yere koyarakta yapabilirsiniz. Ayrıca doğal bir seçenek değil ama ek olarak biten parfüm ve deotorant şişelerini gardırobunuza koymanız, kıyafetlerinizde olmasa bile gardırobunuzun içinde güzel kokulu bir hava oluşturacaktır.

Tüm bunlarla birlikte uçucu esansiyel yağları çamaşırlarınızı yıkama esnasında kullanarak, çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Hangi yağı kullanmanız gerektiğindenn emin değilseniz limon, portakal, greyfurt ve limon gibi klasik kokularla başlayabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında okaliptüs, biberiye, çam, sedir ağacı, nane, kekik, tarçın kabuğu, adaçayı, lavanta gibi daha belirgin ve keskin aromatik kokular var. Tercih tamamiyle sizin zevkinize kalmış!

Kullanacağınız esansiyel yağa karar verdikten sonra, çamaşır makinenizin sıvı deterjan gözüne, deterjanla birlikte birkaç damla eklemeniz yeterli olacaktır.

Lavanta esansiyel yağı : Muhteşem kokusu nedeniyle en çekici yağlardan biri olarak kabul edilen lavantanın sakinleştirici bir etkisi vardır.

Çay ağacı esansiyel yağı : Çay ağacı yağının antibakteriyel özelliklerini ve temizleme kabiliyetini daha önce duymuş olabilirsiniz. Özellikle bebek ve çocuk giysileri için harika bir seçim olacaktır.

Limon ve greyfurt esansiyel yağı : Çamaşırlarınızda turunç bahçelerinin eşsiz kokusunu almak istiyorsanız limon ve greyfurt gibi çeşitli aromatik yağlara bir şans verin.

Ladin esansiyel yağı : Ladin esansiyel yağının dinginleştirici özel bir aromatik kokusu var. Çamaşırlarınızda orman ferahlığı için yıkama esnasında ladin esansiyel yağından yalnızca birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır.

Papatya esansiyel yağı : Çiçek bahçelerinin eşsiz kokusu için ise benim tavsiyem papatya esansiyel yağı kullanmanız yönünde. İnsanı mutlu hissettiren harika bir aroması var.

Tüm doğal yağların kendine özgü doğal bir aroması var. Bu yüzden herkes kendi zevkine göre farklı seçimlerde bulunabilir. Çamaşırlarınızın uzun süreli mis gibi kokması, inatçı lekelerin daha kolay çıkması ve aromatik doğal kokular sayesinde daha dingin hissetmek için esansiyel yağ kullanmanız harika bir seçenektir.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ