MorTilki.Com

Telefon Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir? Çizilen Ekranları Düzeltme Yöntemleri

Telefon Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir? Çizilen Ekranları Düzeltme Yöntemleri

Akıllı telefon kullanmanın en yaygın handikaplarından biri ekran koruyucu kullanılmadığı zamanlarda kolaylıkla camının çiziliyor olması. Bu konuda birincil suçlu, telefonunuzla aynı yere koyduğunuz anahtarlar veya bozuk paralar gibi sert, metal cisimlerdir. Telefonların cam veya plastik ekranlarındaki çizikler hayli sinir bozucu olsa da bu sorunu düzeltmek için birkaç pratik ev çözümü var.

Bu konuda en köklü çözüm ekranı değiştirmek veya öncesinde dayanıklı bir ekran koruyucusu kullanmaktır. Ancak, bir nedenden dolayı bu iki seçeneği kaçırdıysanız, çiziklerin giderilmesine yardımcı olabilecek birkaç kolay yöntem var. Aşağıda listelediğimiz bu yöntemleri denemeden önce telefonunuzu kapatın, eğer çıkarılabiliyorsa bataryasını çıkarın ve sıvı hasarlarından korunmak için telefonunuzun ekran dışındaki bölgelerini kağıt bant ile maskeleme yaparak kapatın.

Önemli : Aşağıdaki çözüm önerileri, cam veya plastik ekranlardaki kılcal çiziklerin giderilmesi konusunda etkilidir. Çok derin olan büyük çiziklerde işe yaramaz. Gerçek şu ki, derin çizikleri olan ekranı düzeltmek için yapılabilecek bir şey yoktur.

Diş Macunu ile Çizik Giderme :

Diş macunuyla çizik giderme herkesin evinde deneyebileceği oldukça pratik bir yöntem. Diş macunları, dişlerin parlamasını sağlayan mikroskobik boyutta aşındırıcı parçacıklar içerir. Bu içeriği sayesinde telefon ekranları, gözlük camları vb. sert cam yüzeylerdeki çizikleri giderme konusunda etkilidir. Bu yöntemle ilgileniyorsanız, kullandığınız diş macununun jel türünde olmadığından emin olun. Kulak çöpü veya bir pamuk parçasına diş macunu sıkın ve çizilmiş ekranı dairesel hareketlerle silin. İşiniz bittiğinde hafif nemli bir bezle fazla diş macununu ekrandan silerek işlemi sonlandırın.

Sihirli Silgi Sünger ile Çizik Giderme :

Sihirli silgi süngerleri daha önce leke çıkarmak ve temizlik için kullandıysanız nasıl harika işler başardığına şahit olmuşsunuzdur. Peki ama lekeler gibi çizikleri de giderebilir mi? Evet, telefon ekranındaki çizikleri birkaç saniye içinde kolaylıkla düzeltebilir. Ancak, çiziğin küçük olması şartıyla!

Otomobil Ürünleri ile Çizik Giderme :

Arabalardaki kılcal çizikleri gidermek ve partlatmak için kullanılan pasta-cila ürünleri telefon ekranındaki çizikleri gidermek konusunda da etkilidir. Yumuşak temiz bir bez veya süngerle dairesel olarak fazla bastırmadan telefon ekranınızı bu ürünlerle silmeyi deneyin. Ardından fazla cilayı nemli bir bezle silin.

Oto pasta cilalarına ek olarak seryum oksit ismi verilen cilayı kullanmanız da mümkün. Seryum oksit yalnızca telefon ekranlarında değil, aklınıza gelebilecek tüm çizilmiş cam nesneler üzerinde kullanılabilir.

Karbonat ile Çizik Giderme :

Diş macunu yöntemiyle aynı mantık sisteminde çalışan bir diğer bileşen de karbonattır. Eğer bu yöntemi denemek istiyorsanız su ve karbonatı karıştırarak macunumsu bir kıvam elde etmeniz gerekiyor. Telefon ekranları zaten küçük bir yüzey olduğu için az miktarda bir karışım işinizi görecektir. Bunun için, 1 çorba kaşığı karbonata 1 çay kaşığı su ekleyip karıştırın. Macunumsu karışımı yumuşak bir bez ile ekrana sürün. Ardından temiz nemli bir bez ile genel temizliğini yapın. Aynı yöntemi karbonat yerine bebek pudrası kullanarakta yapmanız mümkündür.

Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı, Silgi, Zımpara ve Vazelin Gibi Diğer Yöntemler

Son olarak işe yaramayan birkaç yöntemi yazmak istiyorum. Telefon ekranındaki çizikleri gidermek için vazelin, silgi, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi sıvı yağları kullanmak hiçbir işe yaramaz. Ayrıca bu tür sıvıları telefon yüzeyinde kullanmak risklidir.

Diğer yandan zımpara kullanarak çizikleri gidermek kulağa mantıklı gelse de, zımparayı ekrana sürttüğünüzde kaş yapayım derken göz çıkarmanız işten bile değil! En iyi senaryo olarak, ekranda yeni çizikler oluşturmasanız bile, camın parlaklığını alır ve bulanık sisli bir görünüm elde edersiniz.

Sonuç :

Telefonlardaki istenmeyen çizilme kazalarına karşı önlem almak için yapılacak en iyi şey ekran koruyucu kullanmaktır. Ayrıca çantanızda veya cebinizde cep telefonunuzla birlikte anahtar, metal para ve tükenmez kalem gibi çizilmeye neden olan sert cisimlerleri taşımamanız gerekir.

Telefon ekranlarındaki çiziklerden kurtulmak için diş macunu, sihirli silgi sünger, seryum oksit cila, karbonat ve arabalarda kullanılan cila ürünleri kullanılabilir ancak bu ürünlerin yalnızca küçük kılcal çiziklerde işe yaradığı unutulmamalıdır. Daha büyük ve derin çizikleri gidermek için maalesef hiçbir çözüm yoktur.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ