MorTilki.Com

Yünlü Kazaklar Nasıl Yıkanır? Kuruturken Sakın Asmayın!

Yünlü Kazaklar Nasıl Yıkanır? Kuruturken Sakın Asmayın!

Soğuk havalarda bizi sıcacık tutan yün kazaklar, özel yıkama gerektiren hassas kıyafet türlerindendir. Yıkama esnasında kullanılan deterjan, uygun yıkama suyu sıcaklığı, yıkama türü ve kurutma şekli gibi adımlar yünlü kazakların uzun ömürlü olması için önemlidir…

Giydiğimiz kazakların bizi soğuktan korumasının nedeni, üretim sırasında yün kullanılmasıdır. Yün kazaklar, bu nedenle diğer kıyafetlerden daha hassastır. Yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli kurallar; ılık su kullanmak ve narin yıkama programını tercih etmektir.

Yün Kazakların Çamaşır Makinesinde Yıkanması

Geçmişten gelen “Yün kazaklar çamaşır makinesinde yıkanmaz” şeklinde bir kural bulunsa da çamaşır makinelerinin günümüzde ulaştığı teknoloji sayesinde bu sorun ortadan kalkmıştır. Yine de yıkama sırasında özen gösterilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Çamaşır makinelerinde kullanılan klasik deterjanlar, yünlü kazakların yıkanması için uygun değillerdir. Bu tür hassas kıyafetler için özel olarak üretilen temizleyici ürünler kullanılmalıdır. Yıkama suyunun sıcaklığı en fazla 30 derece olarak ayarlanmalı ve hassas yıkama programı seçilmelidir. Makinenin bu akıllı programı, kazakların yıkama, durulama ve sıkma işlemlerini otomatik olarak ayarlayacaktır.

Elde Yıkama

Yün kazakları yıkamak için çamaşır makineninizin hünerlerine güvenmiyorsanız elde yıkamayı tercih edebilirsiniz. Yıkamaya başlamadan önce, ılık suyla doldurduğunuz leğenin içinde kazağı 10 dakika kadar bekletmeniz yün liflerinin çekmesinin önüne geçecektir.

Deterjanı az miktarda kullanın ve kazağın üzerine dökmek yerine suya ilave ederek bir süre karıştırın. Eğer tam tersini yaparsanız kazağın yünleri tiftikli bir hale gelebilir. Sadece bir tane kazak yıkıyorsanız, bir çorba kaşığı dolusu deterjan yeterli olacaktır.

Eğer yıkadığınız yün kazaklar renkliyse, yıkama suyunun içine yarım yemek kaşığı tuz ilave ederek renk solması ve çekme gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Kazaklar, elde yıkama işlemini sırasında aşırı şekilde çekiştirmeden ve çok baskı uygulanmadan yıkanmalıdır. Aksi taktirde yün iplikler bollaşarak kazağın şekli bozulacaktır. Suyunu sıkarken de aynı hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir.

Yüz Kazakları Sererek Kurutun

Yün kazaklar, ıslandığı zaman çok kolay bir şekilde uzarlar. Çamaşır makinesi veya elde yıkadığınız kazakları fazla sudan arındırmak için elinizle hafifçe bastırın. Asarak kurutmak yerine, çamaşır kurutma askısının üzerine temiz bir havlu yerleştirdikten sonra üzerine sererek kurutmak en doğru yöntemdir.

Isıdan kolay bir şekilde etkilenebileceği için güneş ışığı gören yerlerde veya kalorifer peteğinin yakınlarında kurutulmamalıdır. Son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlayan çamaşır kurutma makineleri, yünlü kazakların kurutulması için uygun değildir.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ