MorTilki.Com

Şarj Cihazının Kopmak Üzere Olan Yıpranmış Kablosu Nasıl Tamir Edilir?

Şarj Cihazının Kopmak Üzere Olan Yıpranmış Kablosu Nasıl Tamir Edilir?

Bütün gün elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlar, bu yoğun kullanımla birlikle sürekli şarj ihtiyacı duymaktadır. Şarj aletlerinin uç kısmındaki kablo birleşim yerleri, çeşitli sebeplerden dolayı kolay bir şekilde bozularak kullanılamaz hale gelebiliyor. Bu tür bir sorunla karşılaşmanız durumunda telefonunuz için yeni bir şarj aleti almak yerine, zarar gören kabloyu onararak daha sağlam bir hale getirebilirsiniz…

Cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi elektronik aletlerin şarj edilirken kullanılması, kablolarının yıpranma sürecini hızlandırmaktadır. Hassas bir malzemeden üretilen ve yeterli uzunlukla olmayan bu kablolar, dikkatsiz kullanım nedeniyle yıpranarak cihazları şarj edemez duruma gelebiliyor.

Genelikle kablonun uç kısımlarına oluşan bu hasarlar, şarj aletinden gelen elektrik enerjisinin telefona ulaşmasını engellemektedir. Eğer kullanmakta olduğunuz şarj aletlerinde bu tür bir yıpranma fark ettiyseniz, ustalık gerektirmeyen birkaç kolay işlemle kopmak üzere olan kabloyu sağlamlaştırarak yeni bir şarj aleti almaktan kurtulabilirsiniz.

Şarj Kablosunun Tamiri İçin Gereken Malzemeler

  • Isıyla daralan makaron kablo (Dilerseniz pipet kullanabilirsiniz)
  • Tükenmez kalemin yayı
  • Pense
  • Çakmak

Eski bir tükenmez kalemin içindeki yayı çıkarın. Bir pense yardımıyla bu yayı gererek kablonun etrafına sığacak hale getirin.

Bu yayı yıpranan kablonun etrafına temas edecek şekilde sarın. Ardından, yeterli boyuttaki ısıyla daralan makaron kabloyu yay ve kablonun üzerine geçirin.

Bir çakmak yarımıyla dikkatli bir şekilde makaron kabloyu ısıtarak hasar gören bölgeye sabitleyin. Hepsi bu kadar! Şarj kablosunun zarar gören kısmı artık çok daha sağlam ve dayanaklı.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ