MorTilki.Com

Çöp Kutusu Kokusu Nasıl Giderilir? Çöp Kovasının Kokmaması İçin Pratik Yöntemler

Çöp Kutusu Kokusu Nasıl Giderilir? Çöp Kovasının Kokmaması İçin Pratik Yöntemler

Tabii ki çöp kovaları gül gibi kokmayacaktır ancak bu, çöp kutularından yayılan pis kokuların tüm evimizi istila edebileceği anlamına gelmiyor. Çöp kovalarının sürekli çiçek bahçeleri gibi koku yaymasını sağlayamazsınız belki ama evde uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntemle bu kokuları giderebilirsiniz.

Çöp kovalarından yayılan kokular oldukça rahatsız edicidir. Üstelik, böcekleri, sinekleri ve fareleri kendine çekerek haşerelerin evde yuvalanmasına neden olabilir. Çöp kovalarına poşet geçirmek ve kapaklı çöp kutularını tercih etmek bir nebze engel olsa da bu kötü kokulardan tamamiyle kurtulmayı sağlamaz. Peki, çöp kovasının kokmaması için neler yapılabilir? Çöp kokusuna çözüm olabilecek yöntemler…

Karbonat :

Kötü kokuları gidermek için doğal ürünleri kullanmak söz konusu olduğunda karbonattan daha iyisi düşünülemez. Çöp kutusunun dibine veya üzerine 1 – 2 yemek kaşığı karbonat serpiştirin. Bu doğal ürün, kötü kokuları emerek yayılmasını önler. Çöp kokusundan tamamiyle kurtulmak istiyorsanız, çöpünüzü her boşalttığınızda yıkayın ve ardından karbonat serpiştirin. Aynı yöntemi kokan ayakkabılar için de kullanabilirsiniz. Ayakkabınızın içine bir miktar karbonat dökün ve akşamdan sabaha bu şekilde bekletin.

Çamaşır Suyu :

Bazen mikroplardan ve kötü kokulardan kurtulmak için güçlü bir dezenfektan gerekir. Çöp kovasının içine biraz çamaşır suyu ve biraz su sökün. Ardından sünger yardımıyla ovalayarak içini temizleyin. İnaçı kirler için çamaşır suyunu çöp kutunuzda 5 ila 10 dakika bekletip sonrasında yıkayıp duruyayın.

Beyaz Sirke :

Temizlik için karbonatın olduğu bir alanda sirkenin olmaması sanırım düşünülemezdi. Sirke doğal asidik bir temizlik ürünüdür ve ayrıca keskin kokusu sayesinde de çöp kokularını gidermekte etkilidir. Çöp kovanızı yıkadıktan sonra bir miktar sıcak su ve bir su bardağı beyaz sirkeyi çöp kovasına boşaltıp 30 ila 60 dakika bekleyin. Ardından durulayarak işlemi sonlandırın.

Kedi Kumu :

Çöp kovalarına her ne kadar çöp poşeti geçiriyor olsanızda çoğu zaman bu poşetlerden çöpün suyu sızar ve kovanın sürekli kokmasına neden olur. Suyu ve nemi emmesi için çöp kovanızın altına az miktarda kedi kumu serpiştirin.

Son olarak, çöp kutusunun tabanına kağıt havlu ve mendil gibi nemi çeken ürünleri koymayı deneyebilirsiniz ancak bu geçici bir önlemdir. Çöp kovasından gelen kokuları engellemek için, çöpü her boşalttığınızda deterjanla yıkadığınızdan emin olun.

MorTilki.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ