MorTilki.Com

Sararan Yastıklar Nasıl Beyazlatılır?

Sararan Yastıklar Nasıl Beyazlatılır?

Yastıklar evlerde en çok ve en uzun süre kullanılan nesnelerden biridir. Bu uzun süreli kullanım, onların diğer ev eşyalarına göre daha çok kirleneceği anlamına gelir. Makyaj, toz, kir, ter ve vücuttaki doğal yağlar zamanla yastıkların sararmasına neden olur. Neyse ki, sararmış beyaz yastıkları atmak yerine, onları beyazlatarak ilk günkü gibi kar beyaz hale getirmek mümkündür.

Her gün ortalama 6 ila 9 saat arasında haşir neşir olduğumuz yastıklar, evlerimizde en çok ve en uzun süreli kullandığımız eşyalarımızdan biri. Bir çoğumuz yastıkları korumak için kılıf kullanıyor olsak bile zaman içinde yastıklar sararıyor ve kullanmak istemeyeceğimiz lekeli bir hale geliyor.

Kir, toz ve yüzdeki makyaj yastıklarda sararmaya neden olsa da ter ve vücuttaki doğal yağların bu konuda birincil suçlu olduğunu biliyoruz. İyi haber şu ki, birkaç temizlik ürününü kullanarak sararmış yastıkları beyazlatmak mümkün. Sararan yastıklar ve yorganlar nasıl beyazlatılır? Hep birlikte inceleyelim…

Gerekli Malzemeler :

  • 1 çay bardağı toz çamaşır deterjanı
  • 1 çay bardağı toz bulaşık deterjanı (Tercihe bağlı)
  • 1 çay bardağı beyaz sirke
  • 1 çay bardağı boraks
  • 1 çay bardağı hidrojen peroksit (Oksijenli su)

Öncelikle yastığınızın içine sığabileceği büyüklükte bir leğen hazırlayın. İçine yastığı koyduğunuzda taşmayacak kadar musluktan akabilecek en fazla sıcaklıktaki suyu doldurun. Hidrojen peroksit ve sirkeyi sıcak suya boşaltın ve sararmış yastığı içine bastırın. Bu şekilde 1.5 ila 2 saat yastığın bekletin. Arada bir yastığı alt-üst olacak şekilde çevirin.

Oksijenli su ismiyle de bilinen hidrojen peroksit tekstil sektöründe yoğun olarak kullanılan bir maddedir. Sarımsı renkte olan yeni dokunmuş ham kumaşları beyazlatmak için kullanılır. Eczanelerde satılıyor, kolaylıkla temin etmeniz mümkün. Bir diğer bileşenimiz olan sirkenin maharetini sanırım herkes biliyor. Doğal bir ağartıcı olan sirke, asidik özelliği sayesinde ev temizliğinde oldukça etkili işler başarır.

Yaklaşık 2 saat boyunca leğende beklettiğiniz yastığı alın ve kaba suyunu süzün. Ardından çamaşır makinenizin yıkama kazanına atın ve deterjanları ve boraksı deterjan haznesine koyun. Yazdığımız ölçüler fazla geliyor ve deterjan gözüne sığmıyorsa, deterjan miktarını eşit şekilde azaltabilirsiniz. Ardından ön yıkamalı uzun bir program seçin ve yastığınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkamaya bırakın.

İpucu : Elyaf, sünger gibi suyu emici bir maddedir ve ıslandığında muazzam ağırlaşır. Bu sebeple, çamaşır makinenize zarar vermemek için yastıklarınızı tek tek yıkamanız faydanıza olacaktır.

Yıkama işlemi bittiğinde yastıklarınızı güneşte kurutmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, güneşin UV ışınlarının beyaz çamaşırlar üzerinde ağartıcı bir etkisi vardır. Direkt güneş ışığı alan bir yerde yastıklarınızı kurumaya bırakın.

Yukarıdaki yöntemin yalnızca elyaf yastıklar ve yorganlar için uygun olduğunu da ek olarak belirtmek istiyorum. Yün ve pamuk yastıklar-yorganlar için bu yöntem önerilmez. Bu tür yastıkların içini boşaltıp, içeriğini yıkamalı, çırparak havalandırmalı ve yeniden kılıfa geçirmelisiniz.

Gelecekte yastık ve yorgan sararmasını engellemek için haftada en az bir kere, çok terleyen biriyseniz haftada en az iki kere yastık ve yatak kılıflarınızı, nevresim takımlarınızı yıkayıp yenisiyle değiştirin.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ