MorTilki.Com

Sütün Taşması Nasıl Engellenir? Ocakta Kaynayan Sütün Taşmasını Önleme Yöntemleri

Sütün Taşması Nasıl Engellenir? Ocakta Kaynayan Sütün Taşmasını Önleme Yöntemleri

Her kadının hayatı boyunca en az bir kere karşılaştığı kabus gibi bir manzaradır ocaktaki sütün taşması. Çiğ sütü ocağın üzerinde bıraktığınızda yalnızca bir dakikalığına arkanızı dönseniz bile o korkunç manzarayla karşılaşmanız muhtemeldir. İyi haber şu ki, kaynayan sütün taşmasını engelleyecek birkaç pratik akilane yöntem var.

Marketlerde satılan pastörize edilmiş hazır sütlerin yerine çiğ sütleri satın almayı tercih edebilirsiniz. Bu sütleri tüketmek için malumunuz öncelikle kaynatmak gerekir. Fakat sütün kaynama sürecinde taşma riski oldukça fazladır. Peki ama süt neden kaynayınca taşar?

Süt ısındıkça, yapısındaki su buharlaşmaya başlar. Bu olay, yağı ve proteinleri, tencerenin üstündeki daha kalın bir tabakaya konsantre eder. Bu tabaka sonunda o kadar kalınlaşır ki, sütten yükselen su buharı çok kolay şekilde sütün taşmasına neden olur.

Artık kaynayan sütün neden taştığını öğrendiğimize göre şimdi de sütün taşması nasıl engellenir? Sorusunu cevaplandıralım. Sütün taşmasını önlemek için birkaç kolay yöntem var. İşte o yöntemler…

Tencerenin Üzerine Tahta Kaşık Koyun

Bu yöntemi daha önce büyükannenizden duymuş olabilirsiniz. Sütün taşmasını önlemek için tencere üzerine tahta kaşık koymak akıllıca ve pratik bir yöntemdir. Bunun için tencerenin ortasına tahta bir kaşık veya spatula koyun. Bu basit numara ile suyun buharlaşmasına izin verirken, yukarıda açıkladığımız tabakanın tencereden taşmasına engel olacaksınız.

Süt Taşı Kullanın

Genel olarak ”süt taşı” ismiyle bilinen bu ürünler seramikten, camdan veya metalden üretilmiş olabiliyor. Sütü kaynatacağınız tencereye bu taştan koymanız, kaynama esnasında sütün taşmasını engelleyecektir. 10 ila 25 Lira arasında fiyat aralığıyla internet üzerinde çeşitli sitelerde satılıyor.

Tencerenin İç Kenarına Biraz Tereyağı Sürün

Sütün taşmasını engellemek için bir başka yöntem de tencerenin iç kenarına az miktarda tereyağı sürmektir. Tereyağı sütün taşmasına engel olur ancak, sütün tadının değişmesine ve fazladan yağlanmasına neden olur. Bu sebeple denemeden önce bir kez daha düşünün derim.

Kaynamakta Olan Süte Az Miktarda Su Serpiştirin

Ocakta kaynayan sütün taşmasını engellemek için bir diğer ipucu da kaynama esnasındaki sütün üzerine az miktarda su serpiştirmektir. Bu sayede sütün taşmasını engellersiniz ancak suyu fazla kullanmamaya özen gösterin. Aksi halde fazlaca sulandırılan sütün formu bozulur.

Son olarak, süt kaynatmak için sıradan tencereleri kullanmak yerine, teflon tencereleri tercih etmeniz de işinize yarayacaktır. Artık sütün neden taştığını ve taşmaması için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Hoşça ve bizi takipte kalın.

MorTilki.Com Özel içeriğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ