MorTilki.Com

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir? Dibi Tutmuş Tencere ve Tavaları Temizleme Yöntemleri

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir? Dibi Tutmuş Tencere ve Tavaları Temizleme Yöntemleri

Ocakta unutulan tava, tencere, çaydanlık ve cezvelerin yanarak dibinin tutması her kadının hayatı boyunca en az bir kere yaşadığı kötü bir deneyimdir. Yanmış tavanın dibindeki yapışan yemek kalıntılarını çıkarmak ve tavayı eski haline getirmek zordur. Ancak, bazı pratik yöntemlerle dibi tutan mutfak gereçlerini kolayca temizlemek mümkündür.

Yanarak dibi tutan tencere, tava gibi mutfak gereçlerini ilk günkü haline getirmek zordur hatta bazı durumlarda imkansızdır. Ancak, tencere dibine yapışan yemek kalıntılarını kolaylıkla çıkararak bu kötü manzarayı sonlandırmak sanıldığı kadar zor değildir. Evde kullanılan doğal ve kimyevi temizlik ürünleri bu konuda yardımcı olabilir. Yanmış tava nasıl temizlenir? İşte yanıtı…

İçinde Su Kaynatın ve Takta Kaşıkla Kazıyın :

Öncelikler herkesin ilk aklına gelen en kolay yöntemle başlayalım. Bu yöntem için yanmış tavayı ocağa koyun ve kısık ateşte biraz ısınmasını bekleyin. Ardından bir su bardağı su dökün ve kaynamaya bırakın. İsterseniz bu esnada sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Kaynar su tencerenin dibine yapışan kalıntıları yumuşattığında tahta bir kaşık yada plastik sparula ile kazıyın.

Su Yerine Sirke Kullanın ve Karbonatla Ovun :

Kaynar suyu temizlik için etkili bir yöntem olarak görmüyorsanız veya işinize yaramadıysa o halde etkili ve doğal bir temizlik ürünü olan sirke kullanmayı deneyin. Bu yöntem yukarıdaki ile aynıdır. Granit veya teflon tavayı veya çaydanlığı ocağa koyun ve üzerine bir damla su damlattığınızda cızırdayacak şekle gelinceye kadar ısıtın.  Ardından dibi yanmış tavaya bir bardak sirke ekleyin ve kaynamaya bırakın. Sirke kaynayınca fazlalık kalıntıları metal olmayan bir gereçle kazıyın ve sonrasında karbonat ile tavanızı ovalayıp durulayın.

Tuz ve Limon Kullanmayı Deneyin :

Özellikle yağlı yüzeyler söz konusu olduğunda tuzun etkili bir temizleme kabiliyeti vardır. Limon ise asidik yapısı nedeniyle iyi bir ağartıcı ve temizleyicidir. Yanmış tavanın dibine tuz serpiştirin ve ikiye kestiğiniz limonla ovalayın. Bu esnada, tuz kristallerinin yüzeylerde kılcal çizikler bırakabileceğini unutmayın.

Tavanızı Sıcak Su ve Deterjan İkilisiyle Akşamdan Sabaha Bekletin :

Erteleme yöntemi olarakta bilinen bu çözüm önerisi için dibi tutan tavaya, cezveye veya tencereye bulaşık deterjanı ekleyin ve üzerine kaynar su ilave edin. Akşamdan sabaha bu şekilde bekletin. Sabah olduğunda içindeki suyu dökün ve bulaşık süngeri ile ovalayarak yeniden yıkayın. İstediğiniz sonucu halen alamamışsanız tavaya yağ sökücü dökün ve 5 ila 10 dakika daha bekleyip ardından her zamanki gibi yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ