MorTilki.Com

Araba Nasıl Yıkanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba Nasıl Yıkanır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğumuzun, uzun ve zor uğraşlar sonucu kazandığı birikimler ile satın aldığı otomobilleri yıkamanın çeşitli kuralları bulunmaktadır. Genel temizlik kuralında geçerli olduğu gibi, yukarıda aşağıya temizleme kuralı araba yıkarken de geçerlidir. Araba yıkamak bazı insanlar için zor olarak görünse de, bazıları için bir pazar günü hobisidir.

Araba yıkarken sırası ile uygulayacağımız yöntemler şu şekilde:

Dış Yıkama

 

 1. Tavandan başlayarak hortum ile su tutarak arabanızın üzerindeki kirlerin yumuşamasını sağlıyoruz. Gerekli görülürse tazyikli su kullanarak kuş pisliği gibi zor çıkan kirleri söküyoruz.
 2. Oto şampuanını yumuşak bir sünger ile arabanızın tavan bölgesinden başlayarak yayıyoruz. Bu işlem sırasında yumuşak bir sünger kullanmaya özen gösterin.
 3. Önce tavan bölgesini, sonra ön taraf, arka kısım ve yan bölgeleri sünger ile yıkayın. Lastik ve jantları en son yıkayın. Bunun nedeni yıkama sırasında kullandığınız süngerin içine lastik ve jantlardan bulaşan, toz ve kaba parçaların diğer bölgeleri çizmemesi.
 4. Yıkama ve durulama işlemi bitince, sentetik güderi bir bezle kurulama işlemini tamamlayın. Sentetik güderi bez, arabanızda su lekesi oluşumlarına engel olacaktır.

Araç İçi Temizliği

 

 1. Arabanızın paspaslarını çıkartıp toz ver kırıntılardan arınması için dışarıda çırpın. Çok kirli ise yıkama işlemi uygulayın.
 2. Araç süpürgesi yardımı ile arabanızın içini, koltuk arası ve zemini süpürün.
 3. Koltuk ve döşemeleri, özel döşeme temizleyiciler kullanarak ve kullanım talimatlarına uyarak temizleyin.
 4. Mikrofiber bir bez kullanarak arabanızın çeşitli bölgelerinde bulunan tozları silin. Direksiyon ve konsol temizliği yaparken bu bölgeler için özel üretilmiş sprey ve temizleyicileri kullanabilirsiniz.

Araba Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

 

 • Arabanızı yıkarken evde kullandığınız bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici gibi maddeleri kullanmayınız. Bu maddeler boya ve kaportaya ciddi zararlar verebilir.
 • Güneşli yerde, günün en sıcak saatinde araba yıkamanız tavsiye edilmez. Çünkü daha durulama işlemine geçmeden kurumaya başlayan şampuan araç boyasına zarar vermektedir.
 • Aracınızın kaporta bölümünü yıkarken fırça yerine sünger kullanın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ