MorTilki.Com

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? Halılardaki Zor Lekeleri Silerek Temizlemek İçin Etkili Yöntemler

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? Halılardaki Zor Lekeleri Silerek Temizlemek İçin Etkili Yöntemler

Halılarda oluşan inatçı lekeler, ne yazık ki fayans ve parke zeminlerdeki gibi kolay temizlenemiyor. Neredeyse evin her odasında en az bir tane bulunan halılar, zamanla çeşitli lekelere maruz kalabiliyor. Özellikle mutfakların zeminlerinde kullanılan halılar, çay, kahve, yağ ve yemek lekelerinin oluşmasına son derece müsaittir.

Evlerin vazgeçilmez aksesuarlarından farklı renk ve desenlerdeki halılar, kirlendiği ve leke oluştuğu zaman maalesef çamaşır makinesinde yıkanamıyor. Bazı basit yöntemlerle, halı lekelerini silerek çıkarmak mümkün. İşte halı lekelerini temizlemek için en etkili çözümler.

Tuz Kullanarak Halı Lekelerini Temizlemek

Tuzun zorlu yağ lekeleri için etkili olduğunu belki daha önce duymuşsunuzdur. Tuz, halıların gözeneklerine işleyen lekeleri çekerek temizleme adımını kolaylaştırır. Tuzun lekeleri çekme özelliği, halının en derinlerine kadar işler ve renk bozulmalarının önüne geçer. Halıdaki leke oluşan yere vakit kaybetmeden bir miktar tuz dökün ve bu alanı fazla bastırmadan ovalayın. Son olarak lekenin üzerine bir miktar daha serpin ve tuz tanelerinin lekeyi çekmesi için beş dakika bekletin.

Halıdaki Lekeleri Bulaşık Deterjanıyla Çıkarmak

Bulaşıkları pırıl pırıl temizleyen sıvı deterjanlar, aynı zamanda halıda oluşan lekeler için de kullanılabilir. En zorlu yağ ve yemek lekelerini bile etkili şekilde temizleyen bulaşık deterjanları, halıdaki lekeleri neden çıkarmasın? Bir sprey şişesinin içine ılık su doldurun ve içine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Şişeyi çalkaladıktan sonra lekenin üzerine hazırladığınız karışımı püskürtün. Bu bölgeyi halıya zarar vermeyecek yumuşak bir fırça veya bezle ovalayın. Son olarak temiz bir bezi ıslatın ve ovaladığınız yeri durulayın.

Halılardaki Çay ve Kahve Lekeleri İçin Tıraş Köpüğü

Bu yöntem size biraz garip gelebilir ama gerçekten işe yarıyor. Daha önce denenmiş olan bu yöntem, kahve, çay ve yiyeceklerin halıda bıraktığı lekeler için oldukça etkilidir. Tıraş köpüğünü çalkalayın ve doğrudan lekenin üzerine püskürtün. Temiz bir bez veya fırça kullanarak ovalayın. En az 45 dakika bekledikten sonra tıraş köpüğü kalıntılarını ıslak bir bez yardımıyla silin.

Hidrojen Peroksit Kullanarak Halı Lekelerinden Kurtulmak

Temizliğin birçok alanında kullanılan ürünlerden hidrojen peroksit, leke oluşan halıların temizliği için de kullanılabilir. Yüksek bir dezenfekte etme özelliği bulunan bu ürün, lekelerin halılarda bıraktığı kötü kokuları da giderir. Halıda leke meydana gelen yere bir miktar hidrojen peroksit püskürtün ve ıslak bir bezle ovalayın. Halının en alt gözeneklerine kadar işleyen lekelerde bez yerine fırça kullanabilirsiniz.

Karbonatla Halılardaki Lekeleri Çıkarma Yöntemi

Karbonat, evcil hayvanların halılarda kazara bıraktığı sıvı lekeleri temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Ellerinize bir eldiven takarak işe başlayın ve halıdaki lekeli bölgeyi ıslatarak iyice silin. Bu işlemin ardından alana bolca karbonat serperek yüzeyi bez veya kağıt havluyla ovalayın. Sildiğiniz yer kuruyunca, tortu şeklinde kalan karbonat kalıntılarını elektrik süpürgesiyle çektirebilirsiniz. Bu yöntem sadece halıdaki lekeyi temizlemekle kalmayarak, aynı zamanda kokuyu da yok etmektedir. Eğer halıda idrar kokusu kalırsa, bu evcil hayvanlarda alışkanlık yaratacak ve aynı şeyi yeniden tekrarlayacaklardır.

Halıda Oluşan Lekeler İçin Sirke Kullanmak

Halılardaki lekeleri temizlerken tercihiniz doğal ürünleri kullanmaktan yanaysa sirke tam size göre. Lekenin miktarına göre sirkeyi suyla yarı yarıya seyreltin ve yumuşak bir bez veya fırça yardımıyla lekeli yüzeye uygulayın. Halıdaki leke tamamen çıkana kadar işlemi tekrarlayın. Sirkenin içeriğindeki doğal asit, en zorlu yağ lekelerini bile kolayca temizleyecektir. Eğer halıda kurumuş ağır lekeler bulunuyorsa, sirkeyi tuzla birleştirerek daha güçlü bir doğal temizleyici elde edebilirsiniz.

Oje Temizleyici Kullanarak Halıdaki Lekeleri Çıkarmak

Eğer halılarınızda boya ve mürekkep gibi zor çıkan lekeler oluştuysa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz türdeki lekeleri halıdan çıkarmak için güçlü bir çözücüye ihtiyaç duyulur. Neredeyse her kadının çantasında bulunan oje çıkarıcı ürünler, işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. İlk olarak nemli bir bezle çok bastırmadan lekenin yüzeyini alın. Ardından oje çıkarıcı sıvıyı lekenin üzerine uygulayın ve bezin temiz yeriyle leke kaybolana kadar ovalayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ