MorTilki.Com

Açılmayan Kavanoz Kapağı Kalmasın! Sıkışmış İnatçı Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Açılmayan Kavanoz Kapağı Kalmasın! Sıkışmış İnatçı Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Tek istediğiniz belki de az miktarda reçel, zeytin ya da turşu. Ancak onlara ulaşmak için önünüzde zorlu bir engel var; sıkışmış inatçı bir kavanoz kapağı. Tüm kas gücü denemelerine rağmen bir türlü açılmak bilmez. Kapak açılmadıkça sinirler gerilir, yiyeceğe ulaşma arzusu sinirle birlikte daha da fazlalaşır. Eminiz bu senaryoyu hayatında en az bir kere herkes yaşamıştır.

Sıkışmış kavanoz kapaklarını açmak için artık kavanozla ”savaşmanıza” gerek yok. İnatçı kapakları bir çırpıda kolayca açmanızı sağlayacak pratik yöntemleri sıraladık. Sıkışmış kavanoz kapağı nasıl açılır? İşte yanıtı…

İpucu : Kavanoz kapakları dahil tüm kapaklar, vidalar, civatalar ve somunlar sağa doğru (saat yönüne) sıkılır, sola doğru gevşer.

Bulaşık Eldiveni ile Kavanoz Kapağı Açma

Kas gücünüze güveniyor olsanız bile inatçı kapakları çıplak ellerle açmak zordur. Kapağı tam kavrayamadığınızdan ve elinizin kayması yüzünden istediğiniz gücü kapağa uygulayamazsınız. Sıkışmış kapağı kolayca açmak için bulaşık eldiveni kullanabilirsiniz. Bu lastik eldivenler, kapağı tam olarak kavramanızı ve kas gücünüzü inatçı kapağa tam olarak uygulamanızı sağlar. Eğer evde bulaşık eldiveniniz yoksa, kapağın çevresine bir lastik geçirerek veya streç film sararak aynı işlemi yapabilirsiniz.

Sıcak Su ile Kavanoz Kapağı Açma

İnatçı kavanoz kapaklarını basit bir fizik kuralından yararlanarak açmak mümkün. Isınan maddelerin hacmi artar, genişler veya boyu uzar. Kavanoz kapağını bu yöntemle açmak için bir kaba iki parmak kalınlığında sıcak su doldurun. Kavanozu baş aşağı gelecek şekilde kapak kısmını sıcak suya sokun ve 1 dakika kadar bekletin. Sıcak su sayesinde hacmi genişleyen kapak, kolayca açılmak için sizin ilk hamlenizi bekliyor olacaktır. Sıcak su akan musluğun altında kavanozu kısa süre bekletmenizde aynı etkiyi sağlar.

Önemli : Kavanozu buzdolabından yeri çıkarmışsanız, bu yöntemi uygulamadan önce bir süre oda sıcaklığında kavanozu bekletin. Aksi halde çok soğuk olan cam kavanozlar aniden sıcak su ile karşılaşırsa çatlar veya kırılır.

Saç Kurutma Makinesi ile Kavanoz Kapağı Açma

Yukarıda ısı alan cisimlerin hacminde genişleme olduğundan bahsettik. Aynı fizik kuralı çerçevesinde sıcak su yerine saç kurutma makinesi veya bir çakmak kullanmanız mümkün. Bu yöntem size cazip geliyorsa kavanozun kapak kısmını saç kurutma makinesiyle ısıtın veya kapağın yan kısımlarını bir çakmakla ısıtın. Isıyla genişleyen kapak sonrasında kolayca açılacaktır.

Önemli : Metal kavanoz kapakları direkt ısı aldığında çabucak ısınır. Bu yöntemi kullanırken elinizi yakmamaya dikkat edin. Isıtma işlemi sonrasında kapağı bir havlu yardımıyla açın.

Kaşık veya Bıçak ile Kavanoz Kapağı Açma

Açmakta zorlandığınız kavanoz kapaklarını, bıçak veya kaşık kullanarak basit bir kaldıraç tekniği uygulamak suretiyle kolayca açmanız mümkün. Bıçağı kapağın alt kenarına takın ve hafifçe yukarı doğru kaldırın. Bu işlemi yaparken kısık bir ‘pop’ sesi duyacaksınız. Bu ses kapağın artık açılmak için hazır olduğu anlamına gelir.

Önemli : Kavanoz kapağını bıçakla açmaya karar vermişseniz kullandığınız bıçağın keskin olmayan tereyağı bıçağı olmasına dikkat edin. Aksi halde bıçağın sivri ucu kapaktan kayarak yaralanmalara neden olabilir.

Tahta Kaşık ile Kavanoz Kapağı Açma

Ahşap mutfak kaşıkları ve kepçeleri inatçı kapakları açmak için kullanabilirsiniz. Tahta kaşık ile kapağın üstüne ve yan kısımlarına birkaç kez vurun. Bu kapağın açılmasına yardımcı olan, sık kullanılan bir yöntemdir. Kapağın açılmasını kolaylaştırmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebileceğini unutmayın.

Gelecekte zor açılan kapaklarla karşılaşmamak için öncelikle kavanozun ağzına streç naylon film sarıp sonra kapağı kapatabilirsiniz. Açılmayan kapakları kolay şekilde nasıl yerinden edebileceğinize dair pratik bilgiler paylaştık. Umarız faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuştur. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ