MorTilki.Com

Tül Çorapların Kaçmaması İçin Pratik Çözüm Önerileri

Tül Çorapların Kaçmaması İçin Pratik Çözüm Önerileri

Polyesterden üretilen naylon tül çoraplar 1940’lı yıllardan bu yana kadınların en çok kullandığı giysilerin başında geliyor. Çünkü tül çoraplar feminen bir görünüm sunar, kullanımı rahattır ve cezbedici bir havası vardır. Tüm bunlarla birlikte bu güzelim çorapların ortak bir sorunu var; ”kaçıyor olmaları.” İyi haber şu ki, tül çorapların kaçmasını ve yırtılmasını engelleyecek bazı yöntemler var.

İlk tül çorap 1940 yılında Amerika’da üretildi. Piyasaya sürülmesinin hemen ardından kırılması güç bir rekora imza atarak, yalnızca 4 günde 4 milyon adet satıldı. 80 yıldır hayatımızda olan bu eşsiz kadın çorapları zaman içinde çeşitli model ve türlerde imal edilmeye başlandı. Külotlu çoraplar, vücut çorapları, diz altı pantolon çorapları ve soketler…

Oldukça hoş ve cezbedici bir kadın giysisi olan tül çoraplar, albenisiyle birlikte herkesin karşılaştığı bir sorunu da beraberinde getiriyor; ‘Kaçıyor olmaları.’ Bu sorun çoğu zaman kullanım hatasından kaynaklanır. Dikkatsiz kullanım, uzun tırnaklar ve yıkama hataları tül çorapların kaçmasına neden olan etkenlerin başında gelir. Neyse ki, tül çoraplardaki bu sorunu en aza indirecek bazı pratik yöntemler var. Tül çorapların kaçmaması için neler yapılmalı? ve tül çoraplar kaçtığında nasıl önlem alınmalı? gibi soruların cevaplarını içeren bir makale hazırladık…

Düşük Denye Çorapların Kaçma Riski Daha Yüksektir

Çoraplardaki denye numaraları, çorabın kaçmasıyla yakından ilgilidir. Giydiğiniz çorabın denyesi ne kadar düşükse ya da başka bir ifadeyle ne kadar inceyse kaçma riski o kadar fazladır. 0 – 15 denye arası ultra ince çoraplar ve 15 – 30 denye arası olan ”ten rengi” olarak tabir ettiğimiz şeffaf çoraplar kaçmaya en müsait çoraplardır. Daha kalın tül çorapları tercih etmeniz çorabın kaçma riskini azaltır. Ayrıca burun takviyeli çoraplar, parmak kısmından çorabın kaçmasına engel olur.

Tül Çorapların Kaçmaması İçin Buzlukta Bekletin

Tül çoraplarınızın ömrünü uzatmak ve kaçmasını engellemek için ilk aldığınızda kullanmadan önce bir gece buzlukta bekletin. Bunun için çorabı biraz ıslatın ve fazla suyunu sıkın. Daha sonra buzdolabı poşetine koyup akşamdan sabaha kadar buzlukta bekletin. Oda sıcaklığında çözülüp kuruyan tül çorabı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Ekstra Mukavemet İçin Saç Spreyi Püskürtün

Saçları sabitleyerek şeklinin bozulmasını önleyen saç spreyleri tül çorapların kaçmasını önlemek için de kullanılabilir. Çorabı giydikten sonra bir miltar saç spreyini tül çorap yüzeyine püskürtün. Püskürtme işlemini yaparken çok yakından yapmadığınıza ve her kullanım sonrasında çorabınızı yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Ayak ve Bacaklarınızı Nemlendirin

Kurumuş ve pul pul dökülen cilt, nasırlı ayaklar ve sert topuklar özellikle ultra ince çorapların kaçmasında etken rol oynar. Bu sebeple tül çorabı giymeden önce nemlendirici krem kullanın. Kremin tül çoraba yapışmasını engellemek için, nemlendirici sonrasında bir süre bekleyin.

Doğru Beden Tül Çorap Giyin

Bedeninize uygun olmayan küçük tül çorapları giymeye çalışırsanız yırtılma ve kaçma riskiyle karşı karşıyasınız demektir. Çorapların ambalajında genellikle ebatların yer aldığı bir çizelge bulunur. Bu ölçülere dikkat edin. Eğer iki beden arasında tercihte kararsız kalıyorsanız büyük olanını seçin.

Ayak Tırnaklarınızı Kesin

Tül çorapların kaçması söz konusu olduğunda uzun ayak tırnakları birincil suçludur. Tül çoraplarınızı giymeye başlamadan önce tırnaklarınızın kısa olduğundan ve olası kesim hatalarından kaynaklı pürüzleri törpülediğinizden emin olun.

Fermuarlara Dikkat Edin

Fermuar arasına sıkışan yarı opak ve opak olarak adlandırılan kalın çoraplar bile yırtılabilir. Bu sebeple fermuarı olan ayakkabı ve etek gibi giysilerinizle tül çorapları giyerken dikkatli olun. Fermuarı kapatırken mümkünse fermuar ve çorap arasında parmağınızla bir bariyer oluşturun.

Tül Çorapları Dikkatli Yıkayın

Tül çoraplar oldukça hassastır. Bu yüzden diğer kalın kumaşlar ile aynı şekilde yıkamayın. Mümkünse ters çevirip elde yıkayın. Makineden vazgeçmem diyorsanız da sütyenler gibi tel kopçaları olan eşyalarla birlikte makineye atmamaya özen gösterin.

Kaçan Tül Çorabı Oje ile Onarın

Tül çorabınız kaçtığında bu yırtığın daha da büyümesini engellemek için oje ile geçici bir önlem alın. Tırnak cilası olarak bilinen renksiz parlatıcı ojeden küçük bir damla kullanarak kaçan bölgenin büyümesini engelleyin. Bu çorap tamir yöntemi oldukça eskidir ve geçici olarak zor zamanlarda kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ