MorTilki.Com

Çamaşır Suyu Kokusu Nasıl Giderilir?

Çamaşır Suyu Kokusu Nasıl Giderilir?

Ev hanımlarının yıllardır etkili temizlik için ilk tercihi olan çamaşır suyu, keskin ve rahatsız edici bir kokusu olmasına rağmen neredeyse her evde kullanılır. Çamaşır suları en çok beyaz çamaşırları yıkarken, sararan bardakları parlatmak için ve banyo – tuvalet gibi alanlarda hijyen sağlamak için kullanılmaktadır. Kullanım sırasında ele, çamaşırlara ve evin içine sinen rahatsız edici çamaşır suyu kokusundan kurtulmak için bazı yöntemler bulunuyor.

Bu tür rahatsız edici kokuya sahip temizlik ürünleri küçük bir alanı temizlemek için kullanılsa dahi, koku evin bütün odalarına yayılır ve saatlerce kalır. Ortaya çıkan bu koku, çamaşır sularının içeriğinde bulunan klordan kaynaklanmaktadır. Su ile defalarca durulanmasına rağmen gitmek bilmeyen çamaşır suyu kokusunu gidermek için çeşitli doğal yollar mevcut.

Bütün Eve Yayılan Çamaşır Suyu Kokusunu Çıkarmanın Yolları

Uzun ve zorlu bir temizlik sürecinin ardından evinizin içine sinen çamaşır suyu kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz çeşitli yollar bulunuyor.

Bu dertten muzdarip olan ev hanımları tarafından en sık kullanılan elma sirkesi yöntemini deneyebilirsiniz. İlk olarak bir tencerenin yarısına kadar su doldurdun ve 5 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek ocakta kaynatın. Sirkeli suyun kaynamasıyla meydana gelen buhar, çamaşır suyu kokusunu ortadan kaldıracaktır.

Kullanabileceğiniz ikinci yöntem ise, hoş bir kokuya sahip olan çamaşır yumuşatıcılarından yardım almaktadır. Küçük bir tencerenin içine az miktarda su doldurun ve üzerine bir ölçü yumuşatıcı ekleyin. Daha sonra ocağı açın ve bu karışımı kaynatın. Kaynama sonucu ortaya çıkan güzel koku, çamaşır suyu kokusunun üstesinden gelecektir.

Çamaşır Suyu Kokusu Elden Nasıl Giderilir?

Cildinize zarar vererek tahrişe neden olabilecek kimyasal içerikli temizlik ürünlerinin kullanımı sırasında mutlaka eldiven kullanmalısınız. Bu şekilde hem cilde vereceği zararların önüne geçebilir, hem de elinize bulaşacak kokuyu önlersiniz. Bu bilgilerden habersizken eldiven kullanmadan çamaşır suyuna elinizle temas ettiyseniz, birkaç basit yöntemle kokuyu giderebilirsiniz.

Yarım bardak sirkenin üzerini suyla tamamlayınız. Daha sonra bir temizlik süngerini hazırladığınız karışma batırın ve ellerinize sürün. Ardından ellerinizi bol suyla durulayarak kokuyu yok edebilirsiniz. 

Evinizde sirke bulunmuyorsa limon kabuğu kullanarak da elinizdeki çamaşır suyunu gidermek mümkün. Taze bir limonun kabuğunu soyun ve bu kabuklarla ellerinizi iyice ovalayın. Limon kabuğundaki asit, elinizdeki çamaşır suyu kokusunu ortadan kaldıracaktır.

Çamaşırlara Sinen Kokudan Nasıl Kurtuluruz?

Bu temizlik ürünlerinin en zorlu lekeleri bile kolayca çıkarma özelliğinden dolayı, beyaz çamaşırlar yıkanırken bir miktar çamaşır suyu eklenir. Fakat yıkama işlemin ardından çamaşırlarda oluşan koku birçok kişiyi rahatsız etmektedir.

Çamaşırları evde kurutmak yerine, balkon gibi açık alanlarda kurutmayı tercih ederek kokudan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ayrıca marketlerin temizlik reyonlarına bulabileceğiniz jel koku gidericileri çamaşırların bulunduğu çekmece ve dolaplara yerleştirerek, çamaşırlardaki kokuyu yok etmeniz mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ