MorTilki.Com

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir? Biberon ve Emzik Temizliği Tavsiyeleri

Biberonlar çeşitli etkenler sonucu sararabilir veya sisli-buğulu bir hale gelerek matlaşabilir. Biberon ve emziklerdeki bu sararma genel olarak kullanım ömrünü etkilemez ancak bebeklerin sağlığı söz konusu olduğunda bu materyallerin temizliğine azami dikkat etmek en iyisidir.

Eğer çevreci bir yaşam sürdürüyorsanız veya bebek ürünlerinizde ağır kimyasallar içeren temizlik maddelerini kullanmak istemiyorsanız bazı doğal ağartıcılar biberon ve emzik temizliğinde size yardımcı olabilir. Sararan biberon ve emzikler nasıl temizlenir? konusuna geçmeden önce bu ürünlerin neden sarardığını bilmekte fayda var…

Biberonlar Neden Sararır?

Özellikle plastik biberonlar bir süre sonra sararıp nahoş bir görüntü oluşturabilir. Bu sararmaya sebep olan etkenler aşağıdaki gibidir :

 • Besin formülündeki bileşenler
 • Meyve suları
 • Kalsiyum birikintileri
 • Su birikintileri
 • Yapay renklendirici içeren temizlik ürünleri
 • Günlük kullanım ve bulaşık makinesinde yıkama

Sararan Biberon Nasıl Temizlenir?

Biberon ve emziklerdeki matlaşma veya sararma çoğu zaman kullanım ömrünü ve ürün performansını etkilemez. Ancak bu kötü renk değişimini tersine çevirmeniz için bazı doğal yöntemleri uygulamanız mümkündür.

a) Karbonat ile Biberon Temizleme

Doğal bir ağartıcı olan karbonat sararan biberonların temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun için öncelikle bir tencere içine yarıya kadar su doldurup kaynatın ve ocağın altını kapatın. Kaynar suya 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve biberonu karbonatlı suya bırakın. Bu şekilde bir gece bekletin ve ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp kurulayın. Eğer istediğiniz beyazlama gerçekleşmemiş ise az miktar karbonatı az miktar su ile karıştırıp macun kıvamı elde edin. Bu macunu temiz bir bez kullanarak biberonu ovalayarak silin ve ardından yıkayıp durulayın. Bu yöntem biberonlardaki eksi süt kokusunun giderilmesi konusunda da etkilidir.

b) Sirke ile Biberon Temizleme

Söz konusu doğal bir hijyen ürünü olduğunda sirkeden daha iyisi düşünülemez. Beyaz sirke sararmayı gidermekle kalmaz aynı zamanda matlaşan biberonları da parlatır. Diğer yandan kireçten, mikroplardan ve diğer lekelerden kurtulmaya yardımcı olan doğal bir antioksidandır.

Bu yöntem için bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Suyun kaynamasının ardından su miktarının yarısı kadar beyaz sirke ekleyin ve sirkeli su içine sararan biberonu bırakın. Bu şekilde istediğiniz beyazlığı elde edene dek bekletin. Daha sonra biberonu sirke kalıntısı kalmayacak şekilde bol su ile yıkayın.

Önemli : Sirkeli su yöntemini uyguladıktan sonra biberonu iyice duruladığınızdan emin olun. Aksi halde sirke, biberona doldurduğunuz sütün veya diğer besinlerin formülünü bozabilir.

Biberon ve Emzik Temizliği Hakkında İpuçları

 • Biberon temizliğini için özel olarak üretilen biberon temizlik fırçalarını kullanmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Özellikle emzik ve biberonun ulaşılması zor iç kısımlarını temizlerken işinize yarayacaktır.
 • Biberonlar her kullanım sonrası mutlaka yıkanmalıdır.
 • Yere düşen emzik ya da biberonlar asla suya tutulup bebeğe verilmemelidir.
 • Musluktan akan sıcak su mikropların ölmesi için yeterli değildir. Tam dezenfekte için biberonlar su içinde kaynatılmalıdır.
 • Sağlık örgütleri plastik biberonlar yerine cam biberonların kullanılmasını tavsiye etmektedir.
 • Biberon ve emzik temizliği nohut büyüklüğünde bebek şampuanı ve sıcak su kullanılarakta yapılabilir.
 • Biberon ve emzikleri normal bulaşıklarla birlikte yıkamayın. Bebeklerin kullandığı tüm ürünlerin temizliğinde azami hassasiyet gösterin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ