MorTilki.Com

Kararan Gümüş Takı ve Aksesuarlar Nasıl Parlatılır?

Kararan Gümüş Takı ve Aksesuarlar Nasıl Parlatılır?

Kadınların en çok rağbet gösterdiği gümüş kolye, yüzük, küpe ve bileklik gibi takılar, yıllardır modasını kaybetmemiş ve sıradışı şık bir tarz yaratmak isteyenlerin ilk tercihi olmuştur. Severek kullanılan bu gümüş takı ve aksesuarlar, toz, kir ve terleme gibi çeşitli sebepler sonucu kükürtlenerek kararırlar. Gümüş takı ve eşyalarda saydığımız bu nedenlerden dolayı oluşan kararma, herkesin uygulayabileceği bazı yöntemlerle temizlenebilir. Peki gümüş takıların ilk günkü gibi parlaması için neler yapılabilir? İşte herkesin merak ettiği “Gümüş nasıl parlatılır?” sorusunun cevapları…

Evde basit bir şekilde gümüşün parlatılabileceğinden haberi olmayan birçok kişi, parlaklığını kaybederek matlaşan gümüş takı veya aksesuarlarını, parlatma işi yapan gümüşçülere götürmeyi tercih etmektedir. Aslında bu işlem için para ve vakit harcamanıza gerek yok. Anlatacağımız yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak gümüşlerinizi ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Karbonat ve Sirkeli Suyla Gümüş Parlatma Yöntemi

Birçoğumuzun evinde her daim bulunan karbonat ve sirke ile kararan gümüşleri ışıl ışıl bir hale getirebilirsiniz. İlk önce 2 yemek kaşığı dolusu sirkeyi küçük bir kabın içine boşaltın ve üzerini su ile tamamlayın. Ardından bu karışımın içine 2 yemek kaşığı dolusu karbonat ilave edin ve karıştırın. Parlatmak istediğiniz gümüşleri hazırladığınız bu karışımın içine atın ve 30 dakika bekletin. Bekleme süresinin ardından gümüşleri suyla durulayın ve temiz bir bezle kurulayarak işlemi bitirin.

Gümüşleri Limon Suyu ve Tuz Karışımıyla Parlatma

Limon ve tuz ikilisinin etkili bileşenleri sayesinde bu sorunu kolay bir şekilde çözebilirsiniz. 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu bir kaba dökün. Bu kabın içine 1 yemek kaşığı tuz ekledikten sonra karıştırın. Karıştırma işleminin ardından üzerine birazcık su ilave edin. Gümüş takılarınızı karışımın içine yerleştirin ve yarım saat bekletin. Son olarak durulama ve kurulama işlemlerini gerçekleştirin.

Eğer bu karışımı gümüş tepsi veya şekerlik gibi büyük aksesuarlar için kullanacaksanız malzemeleri ona göre ayarlamanız gerekmektedir.

Gümüş Parlatma Cilası Kullanmak

Eğer yukarıda sıraladığımız basit ve etkili yöntemler içinize sinmiyorsa, profesyonellerin kullandığı gümüş parlatma cilalarını tercih edebilirsiniz. Çeşitli yerlerden satın alabileceğiniz bu cilalar, gümüşler için özel olarak üretildiği için uygulaması kolay ve güçlü bir parlatıcı özelliğe sahiptir. Sert kimyasallar içeren bu ürünleri uygularken mutlaka eldiven kullanın ve bir pamuğa damlatarak cilalama yapın.

Sigara Külü ve Diş Macunu Gümüşlere Zarar Verebilir!

Gümüş parlatmak için birçok kişinin kullandığı sigara külü ve diş macunu gibi yöntemler kısa sürede sonuç verse de, gümüşe ciddi zararlar verebilmektedir. Diş macunun içeriğindeki maddeler, gümüş takı ve aksesuarların çabuk kararır bir hal almasına neden olmaktadır. Sigara külü ise bu eşyalarınızı çizerek parlatır ve zamanla gümüşlerin matlaşmasına yol açar.

Gümüşün Kararması Nasıl Engellenir?

Gümüş takı ve aksesuarlarınızı yumuşak bir bez yardımıyla düzenli aralıklarla silmeniz kararmasına engel olacaktır.

Temizlik işleri sırasında kullandığınız çamaşır suyu ve diğer kimyasal temizleyicileri gümüş eşyalardan uzak tutun ve asla temas ettirmeyin.

Gümüşlerde süsleme için kullanılan taş ve diğer malzemelerin, parlatma işlemleri sırasında zarar görebileceğini unutmayın.

Parlatma işlemi sırasında zımpara ve bilmediğiniz kimyasal maddeleri kullanmayın. Aksi taktirde gümüş malzemelerde dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ