MorTilki.Com

Tiftiklenen Kazak Nasıl Temizlenir? Tüylenen Kıyafetlere Çözüm Önerileri

Tiftiklenen Kazak Nasıl Temizlenir? Tüylenen Kıyafetlere Çözüm Önerileri

Ne yazık ki, kıyafetlerinizin seneler boyunca yepyeni kalmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz mükemmel bir yol yok. Giysilerinizi etiket yönergelerine göre yıkasanız bile zaman içinde aşınma belirtisi olan tiftiklenme sorunuyla karşılaşırsınız. Neredeyse her tür kumaş zamanla tüylenerek üzerinde boncuklanma yapar ancak yünlü kazak, tayt, pantolon, battaniye, kaşe kaban ve halı örttüleri gibi ürünler tiftiklenmeye daha çok müsaittir.

Kıyafetlerdeki tüylenmeyi nasıl gideririm? Kış aylarında çok fazla gündeme gelen bir soru çünkü en sevdiğiniz kazağınızın üzerinde boncuk şeklinde tiftiklenme olmasından daha sinir bozucu bir şey yok. Neyse ki, bu boncuk toplarından kurtulmak için bazı yöntemler var. Bu ev çözümlerini kıyafetlerinizden halılarınıza ve oturma gruplarınıza kadar kumaş içeren tüm eşyalarınızda kullanabilirsiniz. İşte o tüylenen kumaşlar için çözüm önerileri…

1 – Makas Yöntemi

Kıyafet üzerindeki boncukların sayısına ve yoğunluğuna bağlı olarak makasla keserek bu tüylenmeden kurtulabilirsiniz. Tiftiklenen kumaşı düz bir zemine serin ve ardından makası mümkün olduğunca dipten tutarak istenmeyen boncukları kesin. Eğer az sayıda ise tırnak makası da kullanabilirsiniz. Tırnak makası, diğer büyük makaslara göre daha güvenli olacaktır.

2 – Jilet Yöntemi

Bu iş için en ucuzundan tek kullanımlık bir tıraş bıçağı satın alın. Kumaşı düz bir zemine serin. Ardından tek elinizle kumaşı gerdirip diğer elinizle tıraş bıçağını kullanarak kumaş üzerindeki tiftiklenmeyi kesin. Bu aşamada çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Kumaşa zarar vermemeniz için mümkün olan en nazik temasla başlayın.

3 – Koli Bandı Yötemi

Kumaşların üzerindeki istenmeyen tüyleri almak için en güvenli yöntem koli bandı kullanmaktır. Bu işlem için tiftiklenen kumaşı düz bir yere serin ve üzerine koli bandı yapıştırın. Bu yöntemi bir nevi ağda yapmak olarak düşünebilirsiniz. Bir elinizle kumaşı gerdirin ve diğer elinizle yapıştırdığınız bandı tek seferde çekin.

4 – Bigudi Yöntemi

Dalgalı ve kıvırcık saçlar için kullandığımız bigudiyi kumaşlardaki tüylenmeyi almak için kullanabiliriz. Özellikle yün ve kaşmir gibi daha hassas kumaşlarda bigudi etkili sonuçlar verecektir. Boncuklanan kumaşın üzerinde, silindir şeklindeki bigudiyi ileri-geri yuvarlayıp temizliği yapın.

5 – Tiftik Alma Makinesi Yöntemi

Yukarıdaki fikirler size pek cazip gelmediyse, tiftiklenen tüm kumaşlarınızı bu iş için özel tasarlanmış makine ile kolayca alabilirsiniz. Pil ile çalışan bu küçük el aletleri, kalitesine göre 30 ila 50 lira arasında bir fiyatla satılıyor.

Tüm bu çözüm önerileri dışında, tiftiklenen kumaşlarınızda ince bir tarak kullanarak boncukları alabileceğiniz gibi topuklardaki ölü deriyi temizlemek için kullandığımız ponza taşını ya da bulaşık süngerini kumaşa hafifçe sürterek kullanabilirsiniz.

Tiftiklenmeyi önlemek için giysilerinizi ters çevirip yıkamayı ihmal etmeyin ve asla kurtma makinesinde bu tür ürünleri kurutmayın. Ayrıca tiftiklenme riski bulunan kumaşlarınızı toz deterjan yerine sıvı deterjanla yıkayın. Hassas kumaşlar için sıvı deterjanlar en iyisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ