MorTilki.Com

Zor Ütü Tutan Kumaştan Üretilen Keten Gömlekler Nasıl Ütülenir?

Zor Ütü Tutan Kumaştan Üretilen Keten Gömlekler Nasıl Ütülenir?

Ev hanımlarının ütüleme işlemi sırasında en zorlandığı kumaş türlerinden birisi de ketendir. Diğer kumaş türlerine göre daha sert ve kalın olmasından dolayı zor ütü tutar. Aynı zamanda keten gömlekler yıkandıktan sonra aşırı şekilde kırışır ve ütülemesi işkence haline gelebilir. Keten kumaştan üretilen gömlekleri ütülerken uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemlerle işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Rahat bir kullanım sunduğu için birçok kişinin tercih ettiği keten gömlekleri ütü yaparken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Aksi taktirde sarf edilen emek boşuna gidebilir. Zaten sert bir kumaş çeşidi olan keten, yıkandıktan sonra daha da sert bir hale gelir. İçerisine fazla miktarda su çektiği için kırışıklık daha da artar.

Keten gömlek ütülemenin püf noktaları nelerdir?

Yıkanan gömlekleri kurutmak için asarken, çırptıktan sonra asmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ütüye başlamadan önce gömleğin tamamen kurmasını beklemeyin. Kurumaya yakın hafif nemliyken ütü yapılmalıdır.

Ütünün sıcaklık ayarlarını keten kumaş konumuna getirmelisiniz. Eğer böyle bir ayar bulunmuyorsa en yüksek sıcaklık ayarını seçebilirsiniz.

Sonrasında gömleğin tersine çevrilmesi gereklidir. İlk olarak keten gömleğin geniş olan sırt kısmıyla ütülemeye başlanır.

Kumaşın nemli bir hale gelmesi önemlidir. Bunun için ütünün buharlama özelliği kullanılır.

Arka kısmın ütülemesi bitince ön tarafa geçilir. Gömleğin bu kısmında bulunan düğme aralıklarını düzleştirmek için ütünün uç kısmı kullanılır.

Bazı keten gömleklerin kol ve yaka bölümleri daha kalın kumaştan üretilir. Bu kısımları düzgün bir şekilde hizaya getirildikten sonra daha fazla buhar uygulamanız ve bastırmanız gerekmektedir.

Ütüleme işi sona erince ütünün buhar ayarını son seviyeye getirin ve gömleğin üzerine buhar tutun. Bu sayede kumaş daha parlak ve yeni gibi görünecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ