MorTilki.Com

Ojeyle Bardağa Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ojeyle Bardağa Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

Ojeyle yalnızca tırnaklarınızı değil tüm cam eşyalarınızı boyamanız mümkün. Bardak, vazo, şişe ve sürahilerinizi ojeler ile renklendirerek harika bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Sıradan cam züccaciye ürünlerini tablo edasında boyayıp birer şahesere dönüştürmek istiyorsanız yazımızın devamına göz atın…

Aslında ebruli sanatını tüm cam ve porselen ürünler üzerinde uygulamak mümkün. Ancak biz bu yazımızda bardakların taban kısımlarına bu işlemi gerçekleştirerek ojeyle bardak boyama işlemini anlatacağız. Siz de tüm cam ve porselenlerinize ebru sanatını uygulayıp evinizi bir sanat galerisine dönüştürebilirsiniz. Ayrıca bu işlemi tırnaklarınıza da uygulayıp değişik nail art desenleri oluşturabilirsiniz. Adım adım ojeyle bardağa ebru sanatı yapımı resimli anlatımı…

Gerekli Malzemeler :

  • Cam bardak
  • İstediğiniz renklerde ojeler
  • Tek kullanımlık plastik kap
  • Su
  • Bant (Mümkünse kağıt bant)
  • Kürdan

Adım 1 : Bardağın Dış Yüzeyini Bantlayın

Ebruli sanatını yalnızca bardağın taban kısmına uygulayacağımız için bant ile maskeleme yapıyoruz. Eğer siz boya desenlerinin bardağın her yerinde olmasını istiyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Adım 2 : Plastik Kaba Su Doldurun ve Ojeleri Suya Damlatın

Gözden çıkardığınız eski bir kabınız varsa bu iş için kullanın ya da 5 litrelik su bidonunu ortadan keserek böyle bir kap oluşturun. Kabı yarıya kadar suyla doldurun ve istediğiniz renk ojeleri su yüzeyine damlatın. Damlaları birbirinin üzerine damlatmaya özen gösterin ve damlaların su yüzeyinde geniş bir çember oluşturmasını bekleyin. Damlattığınız ojeler geniş bir çember oldukça istediğiniz renk ojeyi damlatmaya devam edin.

Adım 3 : Kürdan ile Desen Oluşturun

Bir kürdan yardımıyla su yüzeyindeki ojelere istediğiniz deseni verin. Örneğin girdap şeklinde renkli bir desen oluşturmak istiyorsanız kürdanla merkezden daireler çizin. Oje zamanla sertleşmeye başlayacaktır. bu yüzden bu aşamada biraz acele etmenizde fayda var.

Adım 4 : Bardakların Taban Kısmını Suya Batırın

Daha önce kağıt bant ile maskelediğiniz bardağın taban kısmını oje damlattığınız suya batırın. Su üzerindeki oje bardağın alt kısmına yapışacaktır. Bu olduğunda bardağı sudan çıkarın.

Adım 5 : Bardağı Ters Çevirip Kurumasını Bekleyin

Ebru sanatını bardağa uygulama işlemimiz bitti. Bu esnada bardağı ters çevirin ve kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi hava sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık 15-20 dakikada gerçekleşir.

Adım 6 : Bantları Sökün ve Son Rötuşları Yapın

Maskeleme işlemi için daha önce sardığınız bantları sökün. Sonrasında bardak yüzeyine oje bulaşıp bulaşmadığını kontrol edin. Eğer böyle bir durum söz konusu ise kulak çöpünü asetona batırıp bu noktalara son rötuşları yaparak silin.

Adım 7 : Tebrikler! Artık Sizin de Rengarenk Bardaklarınız Var

Tebrikler! Artık sizin de tablo edasında ışıldayan desenli bardaklarınız var. Ebru sanatını uyguladığınız süslü rengarenk bardaklarınızı güle güle kullanabilirsiniz. 🙂

Son Bir Hatırlatma!

Ojeyle ebru sanatı yaptığınız cam ürünlerinizi bulaşık makinesi yerine elde yıkamanız, desenlerin daha uzun süre kalıcı olması açısından önemlidir.

İlk bakışta biraz karmaşık gibi görünsede aslında yapması oldukça basit. Bu yöntemle cam bardaklardan tutun da parfüm şişelerine ve vazolara kadar tüm züccaciye ürünlerinizde bu tekniği uygulayabilir, bu güzel eşyaları ”Ben yaptım” demenin haklı gururunu yaşayabilirsiniz. Hoşça ve bizi takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ