MorTilki.Com

Patates ve Soğan Bozulmadan Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Patates ve Soğan Bozulmadan Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Dünyada en fazla tüketilen sebzelerden patates ve yemeklere eşsiz bir lezzet katan soğan, doğru yöntemlerle ve uygun koşullarda saklandığı zaman tazeliğini uzun süre koruyabilmektedir. Tüketicilerin her mevsim taze olarak bulabildiği patates ve soğanın çürümeden uzun saklanabilmesini sağlayan bazı yöntemler bulunuyor…

Patatesler Nasıl Saklanır, Saklarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok farklı yemekte yaygın olarak kullanılan patates, alınacak bazı ufak tedbirlerle bozulmadan uzun süre saklanabilir. Patates saklanırken, ilk olarak patatesin üzerinde bulunan toprak kalıntılarının temizlenmesi gereklidir. Bu işlemi yaparken patatesin kabuklarına zarar verilmemesi önemlidir. Uygun bir bez veya fırça yarımıyla temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, ev hanımlarının sık yaptığı bir hata olan patateslerin saklanmadan önce yıkanmasıdır. Bu işlem sebzenin çabuk bozulmasına yol açmaktadır. Tavsiye edilen kullanım şekli, patateslerin yemekte kullanılmadan hemen öncesinde yıkanmasıdır.

Patatesleri saklarken derin bir kova, sepet veya çuval kullanılması tazeliğini kısa sürede kaybederek çürümesini engelleyecektir. Ayrıca çürük ve küflenmiş olan patatesler saklama işleminden önce ayıklanmalıdır. Güneş ışığının patateslerin kısa sürede bozulmasına neden olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle güneş ışığı almayan karanlık ve serin ortamlar tercih edilmelidir.

Soğan Nasıl Saklanır? Soğanlarının Çürümesini Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Yemeklere kattığı eşsiz lezzet nedeniyle mutfaklardan eksik edilmeyen soğan, uygun olmayan elverişsiz koşullarda saklandığı taktirde kısa bir sürede çürümeye başlar.

Aldığınız soğanların bozulmaması için beton bir zemine temas etmeden saklanması gerekmektedir. Bu temas çürüme sürecini hızlandıracağı için, çuval ve poşetlerin altına tahta bir kasa ya da kalın bir karton serilmelidir. Aynı zamanda saklama alanın güneş ışığı almamasına dikkat etmelisiniz. 

Yemeklerde veya salatada kullanmak için kabukları soyulan soğanlardan arta kalanların bozulmaması için küçük parçalar şeklinde doğranmalı, ardından bir poşete koyulmalı ve havası alınarak buzdolabının derin dondurucu bölmesinde saklanmalıdır.

Patates ve Soğan Buzdolabına Koyulur Mu?

Bazı sebzelerin buzdolabında saklanması çabuk bozulmasına neden olur. Özellikle patates ve soğan, buzdolabındaki uygun olmayan sıcaklıktan dolayı kısa sürede bozulmaya başlar. Ev hanımlarının sık yaptığı diğer bir hata ise patates ve soğanların aynı sepet veya poşette birlikte saklanmasıdır. Kimyası birbirine zıt olan bu sebzelerin birlikte saklanması bozulma sürecini hızlandırır. Patatesler ve soğanlar ayrı kaplarda, güneş ışığından uzak serin ortamlarda saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ