MorTilki.Com

Mayalanan Veya Hazır Alınan Yoğurdun Sulanmaması İçin Neler Yapılabilir?

Mayalanan Veya Hazır Alınan Yoğurdun Sulanmaması İçin Neler Yapılabilir?

Neredeyse her mevsim sofralarımızdan eksik edilmeyen yoğurt, mayalandıktan veya tüketilmek için kaseye aktarıldıktan kısa bir süre sonra sulu bir hale gelir. Yoğurdun üzerinde oluşan bu suyun vücudumuza birçok fayda sağlamasına rağmen, daha çok susuz şekilde tüketilmesi tercih edilmektedir. Yoğurdu susuz tüketmeyi sevenlerdenseniz, uygulayacağınız bazı yöntemlerle yoğurdun sulanmasını engelleyebilirsiniz.

Bazı ev hanımları, mayalama yöntemini kullanarak ihtiyaç duydukları kadar yoğurdu evde kendileri yapmayı tercih ediyor. Evde yoğurt mayalanırken düzgün bir kıvam alması için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanılan sütün kalitesidir. Aynı zamanda mayalama işlemi sırasında kullanılan kabın da kıvama etkisi bulunmaktadır. Yoğurt mayalarken plastik kapların yerine cam olanları tercih ederek istenilen kıvamı sağlayabilirsiniz.

Mayalanan Yoğurt Aynı Kapta Saklanmalı

Kaliteli taze bir süt kullanarak cam bir kapta yoğurt mayaladıktan sonra, sulu bir hale gelmemesi için yoğurdu başka bir kaba aktarmamanız gerekiyor. Bu işlemin yoğurdun çok çabuk sulanmasına neden olduğu unutulmamalıdır.

Kullanılan Süt-Maya Oranının Önemi

Yoğurdun sulanmasına neden olan diğer bir hata ise mayalama sırasında yapılan bazı hatalardır. İstenilen kıvamın elde edilebilmesi için süt ve maya oranının düzgün bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Aynı zamanda sütün sıcaklığı ve mayalama süresi gibi işlemler de kıvamı etkilemektedir. Sıraladığımız bu adımları düzenli şekilde uygulayarak yoğurdun sulanmasını engelleyebilirsiniz.

Mayalamada Kullanılan Yoğurdun Kıvamı ve Kabın Büyüklüğü

Mayalama işlemi sırasında küçük bir kap kullanmak kıvamı etkilemektedir. Bu nedenle daha büyük kapların kullanılması tavsiye edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise mayalamada kullanılan yoğurdun kıvamıdır. Bu işlem sırasında su oranı yüksek olan yoğurt yerine süzme yoğurt kullanarak yoğurdun yoğun bir kıvam almasını sağlayabilirsiniz.

Hazır Yoğurt Kullanıyorsanız

Evde yoğurt yapmak yerine marketlerden hazır olarak alıp tüketiyorsanız, yoğurdun kısa sürede sulanmaması için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Yoğurt ne kadar çok bekletilirse o kadar çabuk sulanmaya başlar. Bu nedenle tüketeceğiniz miktarda yoğurt almayı tercih etmelisiniz. Yoğurdu servis ederken karıştırmayın ve küçük tahta bir kaşık kullanarak üst tarafından alarak kaseye aktarın. Ayrıca yoğurdun bulunduğu kabı çok sallamamaya özen gösterin. Yoğurdun bulunduğu kap sallandığı zaman kıvamı bozulmaya başlar ve sulu bir hal alması kolaylaşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ