MorTilki.Com

Matlaşan Cam Bardaklar Nasıl Parlatılır?

Matlaşan Cam Bardaklar Nasıl Parlatılır?

Kireçli su nedeniyle cam bardaklar ve sürahiler zamanla matlaşırken, balıklarımıza ev sahipliği yapan akvaryum ve fanuslarımız da buğulu-sisli bir hale gelebiliyor. Sudaki kirecin neden olduğu bu nahoş matlaşmayı giderip, cam züccaciye ürünlerinizi ilk günkü haline getirmenizi sağlayacak birkaç parlatıcı doğal ev çözümü var.

Limon ile Bardak Parlatma :

Matlaşan kristal ve düz cam bardaklarınızı limonun asidik formundan yararlanarak parlatmanız mümkün. Bu yöntem için bir limonu ortadan ikiye kesin ve limon ile bardaklarınızı ovalayın. Eğer sonuçtan memnun kalmadıysanız limonun üzerine az miktarda tuz serpiştirin ve yeniden ovalayın. Bu işlemi uygulamadan önce tuzun limon üzerinde tam olarak eridiğinden emin olun. Aksi halde tuz kristalleri, cam ürünlerinizde çiziğe neden olabilir.

Sirke ile Bardak Parlatma :

Doğal bir temizlik ve ağartma ürünü olan sirke, sudaki kireçten matlaşan bardakları parlatma söz konusu olduğunda harikalar yaratır. 1 ölçü suya yarım ölçü beyaz sirke olacak şekilde sirkeli su karışımı hazırlayın. Bardaklarınızdaki buğulanma eski ve yoğunsa, sirkeli su içinde bardaklarınızı bir gece bekletin. Bardaklarınızdaki matlaşma daha az seviyede ise pamuklu bir bezi sirkeli suya batırın ve cam ürünlerinizi silin. Daha keskin bir karışım için sirke miktarını artırabilirsiniz.

Karbonat ile Bardak Parlatma :

Her evde bulunan karbonat cam ürünleri parlatma konusunda iyi iş çıkarır. Puslu haldeki bardağınızı ıslatın ve üzerine az miktarda karbonat dökün. Eski bir diş fırçasıyla bardaklarınızı karbonatla fırçalayın. Eski diş fırçanız yoksa temiz bir sünger ya da pamuklu yumuşak bir bez ile matlaşan züccaciye ürününüzü silin. Ardından bulaşık deterjanı kullanarak elde yıkayın ve kurulayın.

Diş Macunu ile Bardak Parlatma :

Diş macunlarındaki beyazlatıcı ve leke giderici özel formül sayesinde bardaklarınızı parlatabilirsiniz. Tüm bu yukarıdaki yöntemler işinize yaramadıysa bir de diş macununu deneyin. Jel özellikte olmayan sıradan diş macununu matlaşan bardaklarınızın üzerine az miktarda sıkın. Eski bir diş fırçası kullanarak bardaklarınızı fırçalayın. Ardından ılık su ile durulayın ve kurutun.

Yukarıdaki doğal ev çözümleri, tüm cam ürünlerde kullanılabilir ancak yalnızca sudaki kirecin neden olduğu lekeleri çıkarma konusunda işinize yarayacaktır. Bunun dışında oluşan inatçı lekeler için cam ürünlerinizi bir gece çamaşır suyunda bekletmeyi deneyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ