MorTilki.Com

Çaydanlık Nasıl Parlatılır? Kararan Çaydanlıkları Beyazlatma Yöntemleri

Çaydanlık Nasıl Parlatılır? Kararan Çaydanlıkları Beyazlatma Yöntemleri

İlk aldığımızda ayna gibi ışıl ışıl parlayan çaydanlıklarımızın zamanla içi kararır, dış yüzeyi ise matlaşır. Siz fark etmeseniz bile evinize gelen misafirlerin ilk dikkat ettiği noktalardan biridir çaydanlıklar. Demliklerin beyaz olması ve ışıldaması hem hamarat olduğunuzun göstergesidir hem de titiz bir insan olduğunuzun işaretidir. Zaman içinde sararan ve hatta kararan çaydanlıkları doğal yöntemler ile temizleyip iç ve dış yüzeyini parlatmanızı sağlayacak bazı yöntemleri sıraladık…

Limon ile Çaydanlık Beyazlatma :

Bu yöntem oldukça pratiktir ve kolaydır. Paslanmaz çelik veya alüminyum çaydanlıklarınızı limonun asidik özelliği sayesinde parlatarak üzerindeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Bir limonu ikiye bölün ve çaydanlığınızın üzerine ovalayarak sürün. Ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Sirke + Karbonat ile Çaydanlık Beyazlatma :

Doğal bir ağartıcı olan sirke ve beyazlatıcı özelliği bulunan karbonatı kullanarak çaydanlıklarınızı ilk günkü haline getirmeniz mümkündür. Bu yöntem için 1 yemek kaşığı karbonatın içine macun kıvamı elde edinceye kadar beyaz sirke ekleyin. Elde ettiğiniz bu macunla çaydanlığın içini yumuşak bir diş fırçası ile ovun. Dış yüzeyini ise pamuklu bir bez ile silin.

Sirke + Limon ile Çaydanlık Beyazlatma :

Çaydanlığınızın içine rahatça sığabileceği büyüklükte bir tencereyi yarıya kadar su ile doldurun. Su kaynamaya başladığında ocağın altını kapatın ve suyun içine 1/4 oranında beyaz sirke boşaltın. Ardından bir limonu dilimleyip sirkeli suya ekleyin ve parlatmak istediğiniz çaydanlığı sirke ve limon olan sıcak su dolu tencerenin içine bırakın. Kararan çaydanlığınızı akşamdan sabaha bu şekilde bekletin ve sonrasında her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp kurulayın. Bu yöntem çaydanlığın hem içini hem de dışını pırıl pırıl yapacaktır.

Sirke +Tuz ile Çaydanlık Beyazlatma :

Beyazlatma ve temizlik söz konusu olduğunda tüm sirke çeşitlerini kullanmanız mümkündür ancak beyaz sirke her zaman daha iyi sonuç verir. Yanma sonucu kararan veya sararan çaydanlıkları beyaz sirke ve tuz ikilisiyle parlatabilirsiniz. 1 çay bardağı beyaz sirkenin içine 1 çay kaşığı tuz atın ve karıştırın. Bu karışım ile temizlemek istediğiniz çaydanlığı silin.

Tüm bu doğal yöntemleri uygulamanıza rağmen olumlu sonuç alamadıysanız, marketlerde satılan kalaylama özelliği bulunan çelik parlatıcı ürünleri deneyin. Bu ürünler ağır kimyasallar içerdiğinden koruyucu eldiven kullandığınızdan ve ürün etiketindeki kullanma talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ