MorTilki.Com

Kirlenen Beyaz Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Kirlenen Beyaz Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Beyaz deri çantalar özellikle ilkbahar ve yaz aylarında popülerdir. Çünkü beyaz nötr bir renktir, parlaktır ve bu sayede çoğu kıyafeti tamamlayıp, kolay kombin fırsatı sunar. Harika görünmelerine rağmen, beyaz renk çanta ve cüzdanlar adeta bir mıknatıs gibi kiri ve lekeleri kendine çeker. Neyse ki, kir ve lekeden sararmış bu çantaları temizlemek için birkaç doğal yöntem var.

Bir çantanın kirlenmesini beklemeden, her hafta düzenli şekilde temizliğini yapmak, hem çantanın ömrünü uzatır hem de çanta üzerinde inatçı lekelerin oluşmasını engeller. Bu sebeple, yüksek rakamlar ödeyerek satın aldığınız deri çantaların belirli aralıklarla temizliğinin yapılması önem teşkil eder.

Önemli : Deri çantaları çamaşır suyu ve benzeri ağır kimyasallar ile temizlemek risklidir. Kimyevi maddeler, lekeleri çıkarır ancak derinin aşınmasına neden olabilir. Sirke, karbonat ve limon gibi doğal ağartıcı maddeler çanta temizliğinde kullanılabilir fakat doğal olmalarına rağmen bu malzemeler de asidik özelliktedir ve az da olsa çantada yıpranmaya neden olabilir. Bu bağlamda, kirli çantaları mümkün olduğunca sabunlu su ile temizlemek en doğru seçim olacaktır. Tüm bunlara rağmen, çantanızı su ve sabun dışındaki ürünler ile temizlemeyi düşünüyorsanız yazımızın devamına göz atın…

Çanta üzerine herhangi bir sıvı dökülmüşse, lekelenmeyi en aza indirmek için mümkün olan en kısa sürede silmek en iyisidir. Yine de ne kadar hızlı olursanız olun, bir noktada çıkarılması zor, sert bir lekeyle karşılaşabilirsiniz. Beyaz deri çantalar üzerindeki lekeleri çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı yöntemler :

Zeytinyağı + Beyaz Sirke : Yarım ölçü zeytinyağı ile bir ölçü beyaz sirkeyi karıştırın. Karışımı fısfıs sprey şişenin içine doldurun ve kirlenen beyaz deri çantanızın üzerine sıkın. Birkaç dakika bu şeklde bekletip ardından nemli bez ile silin ve kurulayın.

Alkol : Deri üzerindeki inatçı lekeleri çıkarmakta alkol hayli iyi iş başarır. Özellikle mürekkep lekeleri konusunda başarılıdır. Mürekkep lekelerini çıkarmak için alternatif olarak oje çıkarıcı asetonları kullanmakta mümkündür. Beyaz çanta üzerindeki siyah lekeleri çıkarmak için pamuklu temiz bir bezi alkol ile ıslatın ve lekeli bölgeye çok bastırıp ovalamadan yavaş hareketler ile silin. Leke çıktığında nemli bir bez ile silip ardından kuru bez ile kurulayın. Eğer leke nokta şeklindeyse bir kulak çöpünü alkol ya da asetona batırıp, yalnızca lekenin üzerine nazikçe uygulayın.

Pudra : Deri çantanızın üzerine yağ dökülmüşse en güvenli yöntem olan pudrayı tercih edin. Yağlı bölgeye bir miktar pudra dökerek fazla yağı emmesi için bekletin. Daha sonra temiz bir mikrofiber bez ile silerek pudradan arındırın. Leke halen çıkmamışsa üzerine az miktarda karbonat serpiştirin ve hafif hareketlerle ovalayın. Ardından nemli bezle silip, kurulayın.

Limon + Karbonat : Kirlenen ve sararan beyaz deri çantaları temizlemek için yalnızca limon veya yalnızca karbonat kullanabileceğiniz gibi ikiliyi karıştırarakta kullanabilirsiniz. Paketlenmiş limon suyu yerine taze sıkılmış limon suyu her zaman daha iyi sonuç verir.

Yalnızca limon kullanmak istiyorsanız, bir limonun suyunu ile yumuşak pamuklu bir bezi nemlendirin ve çantanızı silin. Yalnızca karbonat için az miktarda karbonata birkaç damla su ekleyerek macun kıvamı elde edin ve bu karışımla çantanızı silin. Limon ve karbonat karışımı için ise karbonatın içine limon damlatarak yine macun kıvanımda bir karışım oluşturun ve çantanızı silin. Tüm bu işlemlerin sonunda, temiz nemli bir bez ile çantanızı silin ve ardından kuru bez ile kurulayın.

Diş Macunu : Öncelikle lekeli-kirli böyleyi nemli bir bez ile hafifçe nemlendirin. Ardından jel olmayan bir diş macununu, yumuşak diş fırçası ile çok fazla bastırmadan sürün. Bir süre kurumasını bekleyip nemli bezle silin ve kurulayın.

Tüm bu yöntemler, ağır kimyasallara göre nispeten güvenli olsa da derinin yüzeyine zarar verebilir, kalitesinin azalmasına yol açabilir. Kirlenen deri çantaları sabunlu ılık su ile silerek temizlemek her zaman en güvenli yoldur. Çantanızın daha uzun ömürlü olması ve temiz kalması için aşağıdaki önerileri uygulayın.

  • Çantanızı çok kirlenmese bile haftada bir kere sıvı bulaşık deterjanı veya sabun kullanarak ılık su ile silin.
  • Temizliğin ardından çantanızı ıslak veya nemli bırakmayın ve mutlaka kuru bir bez ile silerek kurulayın.
  • Islak veya nemli çantalarınızı asla güneşte kurutmayın ve normal zamanlarda da uzun süreler boyunca çantanızı direkt güneş altında bırakmayın.
  • El kremleri ve losyonlarını kullandıktan sonra çantanıza dokunmaktan kaçının. Özellikle çantaların tutamaçlarındaki bu lekelere el kremleri neden olur.
  • Çantanızı kullanmadığınız zamanlarda kılıfında saklayın. Böyle bir kılıf veya kutusu yoksa farmuarlı bir yastık kılıfı işinizi görecektir.
  • Şeklinin bozulmasını engellemek için kullanmadığınız zamanlarda çantanızın içini kumaş veya eski gazeteler ile doldurun.
  • Yukarıdaki temizleme önerilerini, öncelikle çantanızın görünmeyen küçük bir noktasına uygulayın ve sonuca göre işlemi devam ettirin.
  • Eğer çok pahalı ”marka” bir çantanız varsa ve yıpranma konusunda endişeleriniz var ise su ve sabundan başka bir temizlik maddesi kullanmayın.
  • Çok kirli bir çantanız var ve doğal yöntemler işinize yaramadıysa, profesyonel bir deri temizleme ürünü satın alın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ