MorTilki.Com

İkinci El Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başladı

İkinci El Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem Başladı

Yeni araç sahibi olanların yaptırmak zorunda olduğu Zorunlu Trafik Sigortasında uygulanan esaslar Eylül ayında değişti. Daha önce iki el araç alanlar 15 gün boyunca satıcının eski sigortasından faydalanabiliyordu. Ancak yeni yürürlüğe giren uygulamayla artık aracın alındığı gün sigortasının yaptırılması gerekmekte.

2019 Eylül ayından itibaren ikinci el otomobil satın alanların, aracı aldıktan hemen sonra sigorta işlemlerini yaptırması gerekiyor. Eylül ayından önce satıcının sigortası 15 gün boyunca kullanılabilmekteydi. Ancak aracı alan kişi bu 15 günlük sürede sigortasını yaptırmaz ve bir kazaya karışırsa, oluşan hasarın tutarı satıcının bir sonraki sigorta primine olumsuz şekilde etki etmekteydi. Yeni yapılan düzenleme ile bu mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor.

Noter satış işlemleri sonrası 15 gün kullanılabilen sigorta teminatı uygulaması Eylül ayı itibarı ile son buldu. Alıcı aracı satın alır almaz sigortasını yaptırmak zorunda olacak. Yeni yürürlüğe giren bu yasa ilgili kurumlara Ağustos ayı içerisinde bildirildi.

Eskiden yürürlükte olan uygulama uzun zamandır alıcıların mağdur olmaması için kullanılmaktaydı. Alıcılar kendi ikameti dışındaki bir şehirden araç aldığı zaman yeni sigortalarını hemen yaptıramıyordu. Alıcılar için faydalı olan bu uygulama bazı durumlarda satıcıları mağdur edebiliyordu. 15 gün içinde alıcı sigortasını yaptırmazsa ve bir trafik kazasına karışırsa hasarın ödemesi satıcının sigorta şirketi tarafından karşılanıyor, satıcı yeni bir araç alırken yüksek primden sigorta yaptırmak zorunda kalıyordu.

Şikayetlerin artması üzerine ilgili kurumlar bu uygulamayı düzenledi. Yapılan yeni düzenlemeyle ikinci el araç alanların Zorunlu Trafik Sigortasını hemen yaptırması isteniyor. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ