MorTilki.Com

Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Altın Kurallar

Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Altın Kurallar

Akaryakıt fiyatlarının cep yaktığı günümüzde hafta geçmiyorki benzin, motorin fiyatları zamlanmasın. Bu sebeple araç sahipleri için vereceğimiz bu öneriler altın değerinde. İşte aracınızın daha az yakmasını sağlayacak tavsiyeler;

Yüksek devirlerde vites değişimi :

Motor ne kadar yüksek devirde çalışıyorsa o kadar fazla güç harcıyor demektir. Bu fazla güç harcama olayıda haliyle fazla yakıt tüketimi demektir. Yakıttan tasarruf etmenin ilk kuralı mümkün olabildiğince uygun devirlerde vites değiştirmektir. Diğer yandan debriyajı aniden bırakmak yerine yavaşça kademeli olarak bırakmakta yakıt tasarrufu sağlar.

Kalkış esnasında gaza çok yüklenmek :

Kalkışlarda gaza gereğinden fazla yüklenmek fazla yakıt tüketimine neden olur. Sakin ve yavaş bir kalkış tasarruf etmenizi sağlayan diğer bir etmendir. Ayrıca ne kadar çok dur-kalk yapılırsa o derece çok yakıt harcanır.

Yokuş iniş ve çıkışında yapılan hatalar :

Doğru bilinen yanlışlardan biride rampa aşağı inerken vitesin boşta olması gerektiği durumudur. Yokuş aşağı inerken vitesi boşa almak yerine hızınıza uygun viteste gaz vermeden inmek tasarruf sağlar. Yukuş çıkarkende en uygun düşük viteste çıkmakta fayda vardır.

Kış aylarında yakıt tasarrufu :

Yapılan tüm araştırmalar neticesinde araçların soğuk havalarda, sıcak havalara kıyasla daha fazla yakıt tükettiği saptanmıştır. Kış aylarında motorun ısınmasına bile fırsat vermeyecek kadar yakın mesafeler için araçlar tercih edilmemelidir.

Fazla yük :

Bagajınızda sürekli gezdirdiğiniz gereksiz her yük, size fazla yakıt olarak geri döner. Araç üzerinde ne kadar çok yük varsa, motor bu yükü çekebilmek adına daha fazla enerji harcar. Motorun fazla enerji harcaması sizinde fazla yakıt tüketmeniz anlamına gelir.

Lastik basınçları :

Lastiklerin havasının olması gerektiğinden daha az olması yakıt tüketimini artırırken, yüksek basınçlı lastikler ise sürüş konforunuzu olumsuz etkiler. Aynı zamanda kış lastiklerini yaz aylarında kullanmak hem fazla yakıt tüketimine hem de kış lastiklerinizin ömrünü gereksiz azaltmanıza neden olur.

Gereksiz klima kullanımı :

Klimaların çalışması yakıt tasarrufunda önemli rol oynadığı gibi araç performansınıda etkiler. Cam havalandırılmasının yeterli olacağı hava koşullarında gereksiz klima kullanılmamalıdır. Bu hem cebiniz hem de sağlığınız açısından önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ