MorTilki.Com

Avrupalı Otomotiv Devi Volkswagen, Türkiye’de Otomobil Fabrikası Kuracak

Avrupalı Otomotiv Devi Volkswagen, Türkiye’de Otomobil Fabrikası Kuracak

Otomotiv sektörünün devlerinden Volkswagen, yüksek bir bütçe ayırdığı yeni otomobil fabrikası için Türkiye’yi tercih etti. Proje için Volkswagen tarafından ayrılan bütçe 1.3 milyar euro. İlerleyen yıllarda hizmete girmesi planlanan otomobil fabrikasında ilk etapta Seat ve Skoda markalı araçlar üretilecek.

Volkswagen Grubu, yeni hizmete girecek otomobil fabrikası için Bulgaristan ve Türkiye’yi düşünüyordu. Geçtiğimiz günlerde firma tarafından kesin karar verildi ve yeni otomobil üretim tesisi için Türkiye seçildi. Alman otomobil devi tarafından yapılan 1.3 milyar euro değerindeki yatırım, otomotiv sektöründeki son 22 yılın en büyük yatırımı oldu.

Fabrika Ne Zaman Hizmete Girecek?

2022 yılında ülkemizde hizmete girmesi beklenen fabrikada 5 bin kişi istihdam edilecek. Otomobil fabrikasının yapılacağı il olarak Manisa düşünülmekte. Hizmete girecek fabrikada Volkswagen Grubu bünyesindeki Seat ve Skoda markalı araçların üretimi yapılacak. Volkswagen firmasının mevcut olan otomobil fabrikaları, son dönemlerde ortaya çıkan talebi karşılamakta zorluklar yaşamaktaydı. Türkiye’de kurulacak fabrika sayesinde talepleri karşılamakta karşılaşılan sorunların çözülmesi hedefleniyor.

Volkswagen Neden Türkiye’yi Uygun Buldu?

Otomobil fabrikası için Türkiye’nin seçilmesinin nedeni ülkemizin 50 yılı aşan otomotiv geçmişi. Dünyaca ünlü Mercedes-Benz, MAN, Fiat, Hyundai, Toyota ve Honda gibi birçok markanın bazı modelleri Türkiye’deki tesislerde üretilmekte. Aynı zamanda yedek parça üretimi konusunda da Türkiye’de gerekli alp yapı mevcut. Ayrıca otomobil üretiminde ihtiyaç duyulan işgücü de yeterli düzeyde.

Alman medyasında yapılan haberlere göre, Volkswagen firması yöneticileri ilk günden itibaren Türkiye’ye açılacak bir fabrika fikri konusunda mutabık kalmışlardı. Açıklamalara göre, Türkiye’nin fabrika konusunda sunduğu teşvikler ve ülkedeki işçilik maliyetinin düşük olmasından dolayı Doğu Avrupa ülkelerinden daha avantajlı olarak görüldüğü ifade ediliyor.

Türkiye otomotiv pazarında oldukça yüksek satış rakamları yakalayan Volkswagen firmasının ülkeye yatırım yapması için 14 yıldır uğraşılıyor. Doğuş Holding Başkanı olan Ferit Şahenk, 2005 yılında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda Volkswagen’in ülkeye yatırım yapması için görüşmeler yapmıştı. Daha sonra da gerekli merciler tarafında yatırım çağrıları yapılsa da firma sessiz kalmayı tercih etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ