MorTilki.Com

Zastava 750’lere Makedonya’da Elektrikli Motor Takılıyor

Zastava 750’lere Makedonya’da Elektrikli Motor Takılıyor

Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te klasik Fiat araçlara elektrikli motor takılmaya başlandı. Benzinli olan motorları elektrikli olanlarla değiştirilen Zastava 750’ler Üsküp sokaklarında sessizce yol alıyor.

 Eski arabaları restore eden ve bazılarını elektrikli motorla değiştiren bir devlet inovasyon fonunun yardımı ile yerel bir şirket klasik arabalara şarj edilebilir elektrikli motor takıyor. Üsküp‘te eski komünist zamanları hatırlatan küçük boyutu ve açık mavi rengiyle bildiğimiz Fiat 600 temelli Zastava 750‘ler yeni nesil motorlarıyla yollara çıkmaya başladı.

2020 yılında daha katı emisyon kurallarının yürürlüğe gireceği Avrupa Birliği’ne katılmak isteyen Makedonya araç kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçmek için böyle bir proje başlattı. Proje kapsamında ilk olarak Zastava 750’lerle işe başlandı ve başarılı sonuçlar elde edildi.

Eskisinden Daha İyi Performans Sağlıyor

Şirket direktörü Milorad Kitanovski, ilk olarak Sırbistan’ın Kragujevac şehrinde 1955 ila 1986 yılları arasında üretilen Zastava 750 otomobillerin elektrikli motora dönüştürüldükten sonra benzinli orijinal haline göre çok daha iyi performans sergilediğini söyledi.

Kitanovski, ”Elektrikli motorun çok daha yüksek bir performans ve daha yüksek bir hız için çok daha yüksek bir potansiyeli var ancak biz bunu 120 km/saat olarak sınırladık.” dedi.

Dönüştürülen bu klasik otomobiller Kuzey Makedonya’da bir fabrikası olan Alman Kessler tarafından üretilen elektrikli motorlar ile donatılıyor. Dönüşümü tamamlanan klasik otomobiller 150 Km menzile sahipken standart şarj cihazıyla 3 saatte, hızlı şarj ekipmanlarıyla ise yalnızca 15 Dakikada şarj edilebiliyor.

Dönüştürülen klasik araçların fiyatlarıda belli oldu. Elektrikli Zastava 750’nin fiyatı 22 Bin 568 Dolar olarak belirlendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ