MorTilki.Com

Volvo’dan Bir İlk Daha – Kısa Mesafeler İçin Sürücüsüz Tır Projesi

Volvo’dan Bir İlk Daha – Kısa Mesafeler İçin Sürücüsüz Tır Projesi

İsveçli otomotiv devi Volvo, sıra dışı bir tasarıma sahip olan “Vera” adını verdiği çekici kamyon projesi ile gündemde. Volvo, son yıllarda sürücüsüz araçlar üzerine yoğunlaşmış ve bu alana bir çok yenilik getirmiş durumda. Elektrikli otonom bir araç olan Vera, yakın bir zamanda İsveç’in liman bölgelerinde test edilmeye başlanacak.

Sürücüsüz araç, ilk olarak İsveç’in Göteborg kentinde bulunan liman terminalindeki önceden planlanmış bir rotada çalışacak. 

Görmeye alışkın olduğumuz sürücüsüz araçlardan çok farklı bir görünüme sahip olan Volvo Vera’da, şoförün bulunduğu kabin bölümü kaldırılmış durumda. Araç tamamen sürücüsüz olduğu için bu tip tasarıma sahip.

Volvo Vera’nın çalışma alanı ise, kamuya kapalı olan sadece araç trafiğinin olduğu alanlar. Önceden belirlenmiş bu alanlarda hızlı ve sürekli olarak yük akışının sağlanması amaçlanıyor. Deneme çalışmaları için, İsveç’in Gothenburg kentinde bulunan DFDS isimli bir liman lojistik firması ile anlaşma yapılmış durumda.

Vera, elektrikli motoru sayesinde sıfır emisyona sahip ve gürültüsüz çalışıyor. Yetkililer Volvo Vera’nın, lojistiğin geleceği için önemli bir adım olarak değerlendirmekte.

Testler tamamlanıp proje onaylandıktan sonra, Volvo Vera kullanılan tır filoları kurulması hedefleniyor. Yakın bir bölgede operasyon merkezi kurularak araçlar uzaktan gözetlenecek. Olası bir sorun halinde bu merkezden gerekli müdahaleler yapılacak.

Sürücüsüz Tır Volvo Vera’nın Detaylı Test Videosu:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ