MorTilki.Com

Gelecek Yılların Otomobil Lastiği – Havasız Patlamayan Michelin Uptis Tanıtıldı

Gelecek Yılların Otomobil Lastiği – Havasız Patlamayan Michelin Uptis Tanıtıldı

Dünyaca ünlü Fransalı lastik üreticisi Michelin, geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir konferansta gelecek yılların otomobil lastiği olarak öngörülen havasız lastik modelini görücüye çıkardı. Michelin Uptis adı verilen havasız lastik sayesinde, lastik patlaması sorunu ve düşük lastik basıncı uyarısı gibi sorunlar tarihe karışacak.

General Motors işbirliği ile beraber geliştirilen havasız lastik modelinin, 2024 yılından itibaren binek otomobillerde kullanılması hedefleniyor. Tanıtımı yapılan lastik, elektrikli bir otomobil olan “Chevrolet Bolt” üzerinde test ediliyor. Verilen bilgilere göre bu yılın sonlarına doğru havasız lastiklere sahip araçlar, Amerika’nın Michigan Eyaletindeki yollarda test sürüşleri yapacak.

Daha Fazla Güven Sağlıyor

Havasız bir lastik olduğu için hava sızdırma, patlama, basınç düşmesi gibi sorunları ortadan kaldıracak Michelin Uptis, araç sahipleri için daha fazla güven sağlayacak. Ayrıca lastik bakım maliyeti de bu lastikler ile ortadan kalkacak.

Uzun Ömürlü ve Çevreci

Havasız lastik modeli, normal lastiklere göre daha uzun ömürlü. Lastik üretimi için dünya çapında önemli bir kaynak harcanmakta. Bu lastikler sayesinde bu kaynaklar daha az kullanılacak ve ciddi bir tasarruf sağlanacak. Her yıl araçlarda kullanılan lastiklerin %20 si ömrü dolmadığı halde patlama, delinme gibi nedenlerden dolayı kullanım dışı kalıyor.

Sürücüsüz Otonom Araçlar İçin Avantajlı

Havasız lastikler sürücüsüz otomobiller için oldukça avantajlı. Patlama ve yedek lastik ile değiştirme gibi sorun bulunmadığından dolayı, geleceğin sürücüsüz araçları ile için büyük bir kolaylık sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ