MorTilki.Com

ZF Firması Tarafından Geliştirilen Araç Dışı Hava Yastığı Sistemi

ZF Firması Tarafından Geliştirilen Araç Dışı Hava Yastığı Sistemi

Otomobil dünyasında can güvenliğine yönelik yeni çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Otomobiller için yeni teknolojiler üzerinde çalışan ZF isimli firma, otomobillerin dışına yerleştirilen bir hava yastığı sistemi geliştirdi. Geliştirilen bu teknoloji ile trafik kazalarında meydana gelen yaralanmaların minimum seviyeye indirilmesi hedefleniyor.

ZF firması, dünyada bir ilk olan araç dışı hava yastığı sayesinde kaza sonrası görülen yaralanmaların %40 oranında azalacağına değiniyor. Yapılan bu çalışmanın amacı, kaza sırasında ortaya çıkan çarpışma şiddetinin azaltılması. Araç dışı hava yastığı sistemi, özel olarak geliştirilmiş sensörleri sayesinde kazadan önce milisaniyeler içersinde açılıyor.

Güvenlik sistemi hakkında en çok sorulan soru ise, trafik kazası öncesi sistemin bunu nasıl fark edeceği. Araç dışı hava yastığı sistemi kazadan önce 150 milisaniye gibi kısa bir sürede devreye girerek çarpışma şiddetini en aza indiriyor.

Merak edilen diğer bir konu ise, otomobillerin içerisinde bulunan hava yastıklarından 8 kat daha büyüklüğe sahip dış hava yastığının kısa sürede nasıl hava ile doldurulacağı. Sistem özel olarak geliştirilmiş kompresör sistemi ile 150 milisaniyede gerekli olan havayı doldurabilmekte.

Sistem birbiri ile senkronize halde işlemekte olan radar, kamera ve sensörler ile çalışıyor. Bu uyum sayesinde kaza sırasında dış hava yastığının devreye girip girmeyeceği hesaplanabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ