MorTilki.Com

Porsche, Elektrikli Taycan 4S’in Daha Ucuz Bir Versiyonunu Piyasaya Sürecek

Porsche, Elektrikli Taycan 4S’in Daha Ucuz Bir Versiyonunu Piyasaya Sürecek

Alman spor otomobil üreticisi Porsche, tamamen elektrik enerjisi ile çalışan Taycan 4S’i geçtiğimiz yıl Kasım ayında tanıtmıştı. Markanın üst düzey yöneticilerinden Michael Steiner, yüksek performans verileri ve şık tasarımıyla beğeni toplayan bu otomobilin daha uygun fiyatlı bir versiyonunun geleceğini duyurdu.

Los Angeles Otomobil Fuarı’ında iki farklı batarya versiyonuyla karşımıza çıkan elektrikli Porsche Taycan 4S, birçok otomobil tutkunun beğenisini kazansa da pahalı olmasından dolayı bazı eleştiriler almıştı. Bu eleştirileri gözardı etmeyen üretici, tek elektrikli motorlu ve arkadan itişli daha ucuz bir modelin hazırlıklarını yapıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren Car Magazine dergisi, Porsche’nin elektrikli Taycan 4S serisine uygun fiyatlı yeni bir model daha ekleyeceğini duyurdu. Derginin yeni sayısı için röportaj veren Porsche yetkilisi, bahsi geçen bu yeni modelin daha küçük bir bataryaya sahip arkadan itişli bir versiyon olacağını belirtti.

Porsche Taycan serisinin en kolay ulaşılabilir fiyatlı bu yeni modeli, ilk etapta elektrikli otomobil rekabetinin yüksek olduğu Çin’de satışa sunulacak. Diğer elektrikli otomobil markları da, yeni modellerini üretirken Çin pazarını hedeflemekte. Michael Steiner, açıklamasında aracın fiyatı ve çıkış tarihi hakkında bilgi vermekten kaçındı ancak söz konusu modelin önümüzdeki yıl yollarda olacağı tahmin ediliyor.

Porsche Taycan 4S Özellikleri

Aracın şuan iki farklı batarya paketiyle satılmakta olan versiyonlarının önemli özelliklerine kısaca değinmek gerekirse; ilk versiyonda 79.2 kWh değerinde ve dört tekerlekten çekiş sağlayan bir batarya paketi mevcut. Giriş seviyesindeki modelde kullanılan batarya 429 beygir güç üretebiliyor (kalkış kontrolü desteğiyle toplam 522 beygir). Bu elektrikli ünite otomobili 0’dan 100 km hıza 3.8 saniyede ulaştırabiliyor. Araçta kullanılan bataryanın toplam menzili ise 400 km. Aracın en yüksek hızı da güvenlik nedeniyle 250 km/s olarak sınırlandırılmış.

Otomobil, ayrıca daha güçlü bir batarya paketiyle de satın alınabiliyor. Opsiyon olarak sunulan Performance Battery Plus isimli 93.4 kWh değerindeki bu batarya, aracın toplam gücünü 482 beygire çıkarırken (kalkış kontrolü desteğiyle toplam 563 beygir), menzilini ise 462 kilometreye yükseltmekte.

Porsche Taycan 4S, 102 bin 600 dolarlık başlangıç fiyatıyla satın alınabiliyor. Önümüzdeki yıl satışa sunulması beklenen arkadan itişli versiyon, dört çeker versiyona göre daha düşük bir fiyatla satılacak. Porsche, bu yeni model sayesinde daha fazla müşteriye ulaşmayı ve satış seviyelerini yükseltmeyi planlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ