MorTilki.Com

Volvo, Ürettiği Otomobillerin En Yüksek Hız Limitini 180 km/s Olarak Sınırlandıracak

Volvo, Ürettiği Otomobillerin En Yüksek Hız Limitini 180 km/s Olarak Sınırlandıracak

İsveç merkezli otomotiv devi Volvo, ürettiği araçlarda sürücü, yolcu ve yayalar için geliştirilen güvenlik önlemlerine her geçen yıl bir yenisini daha ekliyor. Şirket, şimdiden tartışmalara neden olan “180 km/s maksimum hız sınırlandırma uygulaması” ile trafik kazalarındaki can kayıpları ve yaralanmaları en aza indirmeyi hedefliyor.

Kurulduğu 1927 yılından bu yana güvenliğe öncelik Volvo, bu prensibi sayesinde dünyadaki en güvenli otomobil üreticilerinden birisi olarak tanınıyor. Günümüzde bütün otomobillerde kullanılan üç noktalı emniyet kemeri sisteminin, ilk olarak 1956 yılında Volvo tarafından kullanıldığı da birçoğumuz tarafından biliniyor.

Şirket yetkilileri, Volvo fabrikalarında üretilen bütün araçların en yüksek hız sınırının, saatte 180 km olarak sınırlandırılacağını duyurdu. Markanın “Vision 2020” adlı yeni vizyon kuralları çerçevesinde alınan bu karar geçtiğimiz yıl gündeme gelmiş ve birçok kullanıcı tarafından eleştirilmişti. Bu eleştirilere gerekçe olarak da Avrupa merkezli diğer otomobil üreticileri tarafından uygulanan 250 km/s hız limiti gösterilmişti. Bazı otomobil yazarları, bu kararın ilerleyen yıllarda diğer markalar tarafından da hayata geçirileceğini iddia ediyor.

Alınan bu karardan geri adım atmayacağı düşünülen Volvo, aynı zamanda üretimini yaptığı otomobillerin karıştığı trafik kazalarında hiçbir can kaybı ve ağır yaralanmanın meydana gelmemesi için yeni teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyor. Marka, önümüzdeki yıllarda kullanacağı iki yeni hız sınırlama teknolojisin daha çalışmalarına devam ediyor.

Bunlardan ilki “Akıllı Hız Kontrol Sistemi” olarak isimlendirilen teknoloji. Söz konusu sistem, aracın hızını sürücünün hareketlerini algılayan bir algoritma sayesinde otomatik olarak ayarlayacak. Örnek vermek gerekirse; otomobil sürücüsünün yorgun veya alkollü olduğunu algılanması durumunda bu sistem devreye girecek ve aracın kontrolü sistem tarafından en güvenli şekilde sağlanacak.

Şirket mühendislerinin üzerinde çalıştığı ikinci sistem ise “Yarı Otonom Hız Yönetimi“. Araç, bu sistem devreye girdiğinde hastane ve okul gibi noktaların yakınlardan geçerken yasal hız sınırlarını aşamayacak. Sürücü bu yollarda hızını artırmak istese bile, sistem sürücüyü uyararak otomobilin hızını yavaşlatacak.

Volvo’nun şu an yollarda olan birçok modelinde benzer güvenlik sistemleri kullanılıyor. Önceki yıllarda geliştirilen Otonom Acil Fren Sistemi, otomobilin belirli noktalarında bulunan radar ve kamera sistemleri sayesinde sürücüyü olası tehlikelere karşı uyarıyor ve sürüşe müdahale ediyor. Söz konusu sistem, araç sürücüsünün çarpışmaya zamanında tepki vermemesi durumunda devreye girerek otomobili durduruyor.

Markanın Avrupa ve Amerika’da en çok satan modellerinden birisi de Volvo XC90 isimli SUV model. Bu aracın bu denli yüksek satış rakamlarına ulaşmasının nedeni ise İngiltere merkezli bir araştırma merkezinin iki yıl önce yayımladığı akademik makale. Ülkenin köklü ve güvenilir kuruluşlarından Thatcham Research bir araştırma yaptı ve sonucu söz konusu modelin 8 yıldır karıştığı trafik kazalarında hiçbir yolcu ve sürücünün hayatını kaybetmediğini ortaya çıkardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ