MorTilki.Com

700 Km Menzilli Uzayıp Kısalabilen Elektrikli Renault SUV Konsept: Morphoz

700 Km Menzilli Uzayıp Kısalabilen Elektrikli Renault SUV Konsept: Morphoz

Geleceğin otomobilleri, teknolojinin ilerlemesiyle gelişme sürecini her geçen gün hızlandırıyor. Çeşitli otomobil firmaları, üstün teknolojilerle donatılmış uzay aracını andıran konsept modellerini sergilemeye devam ediyor. Fransız otomotiv devi, uzayıp kısalabilen 700 km menzilli elektrikli modeli Renault Morphoz’u tanıttı…

Renault, elektrikli otomobil alanında çığır açacağını düşündüğü Morphoz modelini Cenevre’de tanıtma hazırlığındaydı. Şirket, Corona salgını nedeniyle etkinliğin iptal olması üzerine, yeni aracının özelliklerini ve tasarımını internet sistesinden tanıtmaya karar verdi.

Tanıtımı yapılan Renault Morphoz konsepti, firmanın gelecek yıllardaki elektrikli otomobil çalışmaları hakkında merak edilenleri gözler önüne seriyor. Renault ve Nissan ortaklığında bir platformda geliştirilen araç, sürücü ve yolculara kolaylık sağlayacak birçok yeni özelliği bünyesinde barındırıyor.

Renault Morphoz Özellikleri

İleri seviye otonom sürüş ve yapay zeka gibi teknolojik özelliklerine sahip Renault Morphoz, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusuna özelleştirilebiliyor. Araçta, şehir içi kullanım ve yolculuk olmak üzere iki ayrı sürüş modu mevcut. Morphoz, şehir moduna alındığı taktirde 4.40 metre uzunluk ve 2.73 metre aks mesafesine göre kendini boyutlandırıyor.

Yolculuk moduna alındığında ise uzunluk 4.80 metre, aks mesafesi de 2.93 metre olarak değişiyor. Otomobil normalde 40 kWh kapasiteli ve 400 kilometre menzilli bir bataryaya sahip. Ancak yolculuk moduna özel bir batarya paketi daha araca eklenebilmekte. “Travel Extender” isimli bu ek batarya, aracın kapasitesini 90 kWh değere, toplam menzili de 700 km’ye yükseltiyor.

Bu iki mod arasında değişim yapmak için özel bir istasyona gerek duyuluyor. Kısa sürede gerçekleşen bu değişim için yolcuların araçtan inmesine bile gerek duyulmuyor.

Morphoz’un iç mekanı teknolojik ve konforlu özelliklere donatılmış durumda. Ön tarafta bulunan yolcu koltuğu, bir tuşa basılarak arka koltuklara bakacak şekilde dönebiliyor. Sürüş ve güvenlik için ayrılan 10.2 boyutundaki ekran, otomobilin direksiyonun orta kısmında konumlandırılmış. Diğer ekranlar ise direksiyonun arka kısmı ve orta konsolda bulunuyor. Sürücü, dilediği taktirde bu ekranları bir tuş yardımıyla kapatarak konsolun iç kısmına gizleyebiliyor.

Otomobilde klasik aynalar yerine kamera sistemine sahip ayna teknolojisine yer verilmiş. Aracın dış kısmındaki kamera ve sensörler, görüntüleri analiz ederek olası bir tehlike durumunda sürücüyü bilgilendiriyor. Renault Morphoz, “Livinglights” adlı özel ön ve arka ışıklandırma sistemine sahip. Aracın tampon kısımlarında bir uçtan diğer uca uzanan bu aydınlatma sistemi, şehir ve yolculuk moduna göre değişkenlik gösteriyor.

Araçta 3. seviye otonom sürüş ve yapa zeka teknolojisine sahip özel bir sanal asistan bulunuyor. Bu asistan, sesle, ekranda bulunan tuşlarla veya el hareketleriyle yönetilebiliyor. Aracın iç kısmında kullanılan malzemelerin birçoğu geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş.

Otomobilin Tanıtım Videosu:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ