MorTilki.Com

KKTC’nin 350 Km Menzilli Elektrikli Yerli Otomobili Günsel B9 Tanıtıldı! Özellikleri ve Bütün Detaylar

KKTC’nin 350 Km Menzilli Elektrikli Yerli Otomobili Günsel B9 Tanıtıldı! Özellikleri ve Bütün Detaylar

Çalışmaları uzun süredir devam eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli elektrikli otomobili Günsel B9 resmi olarak tanıtıldı. Tamamen elektrik enerjisiyle çalışan Günsel B9, hızlı şarj desteği, benzersiz tasarımı ve özellikleriyle dikkat çekiyor.

İlk prototipi 2016 yılında tasarlanan Günsel B9, 20 Şubat tarihinde gerçekleşen etkinlikte “Yeni nesil, zarif ve verimli” sloganıyla duyuruldu. Yoğun ilgi gören tanıtım etkinliğinde, araca ait önemli detaylar ve ilerleyen süreçte üretimine başlanacak Günsel J9 SUV modeli hakkında bilgiler paylaşıldı.

Günsel B9’un tasarımında Kıbrıs’ın simgelerinden muflon isimli yaban koyunundan esinlenildiği belirtildi. Aracın gövde yapısı, çelik malzemelerden çok daha sağlam karbon kompozit malzemeler kullanılarak üretildi. Alüminyum şasi üzerine konumlandırılan 400 volt 52,5 kWh kapasiteli batarya, araca 350 kilometre menzil imkanı sunuyor. Hızlı şarj desteği bulunan bu batarya sistemi, standart şarj yöntemiyle 7 saatte dolarken hızlı şarj cihazlarıyla da 20 dakika gibi kısa bir sürede tam doluluğa ulaşıyor.

140 kW (187 bg) güç üretebilen tamamen elektrikli motor sadece 74 kg ağırlığında. Günsel B9, seviye 2 otonom bir araç olmasının yanı sıra OTA güncelleme desteğine de sahip. Frenleme sistemiyle yeniden bataryayı şarj edebilen motor, aracı 100 km hıza 8 saniyede ulaştırıyor. Yetkililer, otomobilin hızının güvenlik nedeniyle en yüksek 170 km ile sınırlandırıldığını belirtti.

İkinci Etapta Elektrikli SUV Üretilecek

Üretici, ikinci aşamada dört kapılı J9 isimli SUV modelinin çalışmalarına başlayacak. İlk tanıtılan iki kapılı modele nazaran daha geniş bir hacim sunan J9, yine elektrikli ve yüksek verimli bir üniteye sahip olacak. Yetkililer, bu modelin tanıtımın 2022 yılında yapılacağını, bir sonraki yıl ise üçüncü bir modelin çalışmalarına başlanacağını açıkladı.

KKTC‘deki %19’luk işsizlik oranın, yerli otomobil fabrikası sayesinde önemli oranda düşürülmesi hedefleniyor. Söz konusunu üretim tesisinin temeli 2016 yılında atılmış ve 2019 yılında tamamlanmıştı. Fabrikada, 2020 yılı içerisinde 200 adet Günsel B9 modelinin üretileceği belirtildi. Üretimin 2021 yılında 2 bin, 2025 yılında ise ise 20 bin seviyesine çıkarılması hedeflenmekte.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ