MorTilki.Com

Skoda, Tamamen Elektrikli İlk SUV Modeli ENYAQ’ı Duyurdu

Skoda, Tamamen Elektrikli İlk SUV Modeli ENYAQ’ı Duyurdu

Türkiye otomobil pazarında satışa sunduğu Octavia ve Superb gibi modellerle dikkat çeken otomobil üreticisi Skoda, tamamen elektrik enerjisi ile çalışan ilk SUV modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şimdilik sadece isminin “Skoda Enyaq” olacağı açıklanan aracın bütün detayları 2020 yılı içerisinde netleşecek.

Birçok otomobil üreticisi, 2020 yılına girmemizle birlikte geleceğin otomobil teknolojisi olarak öngörülen elektrikli modeller üzerindeki çalışmalarını hızlandırıyor. Skoda, Enyaq adını verdiği SUV modeliyle bu alandaki diğer rakipleriyle yarışmaya hazırlanıyor.

Skoda, şu an ülkemizde satılmakta olan Karoq ve Kodiaq SUV ailesine bir de tamamen elektrikli model eklemeyi planlıyor. İlk etapta Avrupa pazarına satışa sunulacak Enyaq modelinin, ilerleyen dönemde Türkiye’de de satılması bekleniyor.

Firmanın diğer SUV modellerine nazaran apayrı bir tasarım ve yeni özelliklerle 2020 yılı içerisinde gün yüzüne çıkacak araç, Volkswagen AG‘nin elektrikli modeller için hazırladığı MEB isimli özel platformda üretilecek. Skoda’nın ilk elektrikli SUV deneyimi olacak aracın ismi, “hayatın kaynağı” anlamındaki İrlandaca “Enya” kelimesinden geliyor.

Henüz sadece ismi açıklanan Skoda ENYAQ, şirketin geçtiğimiz yıl tanıttığı ve büyük beğeni toplayan Vision iV modeliyle benzer bir tasarıma sahip olacak. Bazı yabancı kaynaklar, Vision iV projesinin ENYAQ olarak değiştireceğini ve aracın aynı tasarımla üretileceğini belirtiyor. Yayımladığımız görsellerde bulunan aracın da bu konspept modele ait olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Elektrikli aracın motor ve bataryası ise Volkswagen tarafından geliştirilen ID.4 isimli modeldeki sistemin bir benzeri olacak. ID.4 modelinde, araca 302 beygir güç kazandıran iki elektrikli motor ve üç farklı batarya seçeneği sunuluyor. Bu bataryalardan en yüksek kapasiteli olanı, aracın 500 kilometrelik uzun bir menzile ulaşmasına imkan sağlıyor.

Amerika merkezli Tesla tarafından üretilen tamamen elektrikli araçlar, son dönemlerde Avrupa ülkelerinde oldukça fazla rağbet görüyor. Bu ülkelerde şarj dolum istasyonları da yeterli denilebilecek kadar noktada mevcut. Bu ayrıntıyı fark eden Skoda, iki yıl içerisinde ürün yelpazesine en az 10 tane elektrikli model eklemeyi hedefliyor. Bu alana 2 milyar euro tutarında yatırım hazırlığı içinde olan şirket, 5 yıl içerisinde bu alanda %25’lik bir paya sahip olmayı amaçlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ