MorTilki.Com

Doğuş Otomotiv CEO’su, Volkswagen Türkiye Fabrikası Süreci Hakkında Konuştu

Doğuş Otomotiv CEO’su, Volkswagen Türkiye Fabrikası Süreci Hakkında Konuştu

Volkswagen markasını bünyesinde barındıran Doğuş Otomotiv’in başındaki isim Ali Bilaloğlu, Alman otomotiv firmasının Türkiye’de kuracağı fabrika ve yatırımları hakkında önemli bilgiler paylaştı. Bilaloğlu, firmanın Manisa kararının artık kesin olduğunu söyleyerek çıkmaza giren süreç hakkında merak edilenleri paylaştı.

Köklü otomotiv şirketlerinden Volkswagen, 9 Ekim 2019 tarihinde başlayan Barış Pınarı Harekatı gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik yatırımlarını gözden geçirme kararı almıştı. Doğuş Otomotiv CEO’su, Manisa’da kurulması planlanan fabrikada gelinen son noktayı ve Almanların süreç hakkında ne düşündüklerini paylaştı.

Bir Alman otomobil dergisi, geride bıraktığımız yılın son dönemlerinde Volkswagen yetkilileriyle bir röportaj gerçekleştirmiş, firmanın Türkiye yatırımları hakkında önemli bilgiler sunmuştu. Röportajda, şirketin nihai kararını henüz vermediğini ve 2019 yılı bitmeden kesin kararı açıklayacaklarını bildirmişti. Volkswagen yatırım ekibi yetkilileri, belirtilen tarihin üzerinden neredeyse 3 ay geçmesine rağmen henüz bir bildiri paylaşmadı.

Şirketin üst düzey yetkililerinin, Volkswagen yatırım ekibinin verecekleri nihai karar üzerinde etkili olduğunu söyleyen Bilaloğlu, yatırım kurulunda bulunan yöneticilerin kararı veto etmemesi için üst düzey yetkililerin ikna çalışmaları yürüttüğünü, bu husus nedeniyle açıklamanın gecikmiş olabileceğini söyledi.

Almanya’dan henüz bir resmi bilgi paylaşılmazken, firmanın Türkiye’de distribütörlüğünü yürüten Doğuş Otomotiv CEO’su, Habertürk muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Bilaloğlu, şu ifadeleri kullandı;

Almanlar Manisa kararını zaten verdi. Dolayısı ile Bulgaristan ve Romanya gibi başka bir ülke arayışı yok. Başta VW CEO’su Herbert Diess’in açıklamaları olmak üzere, şirketten yapılan açıklamalar Türkiye kararının kesin olduğunu gösteriyor.

Bilaloğlu, sürecin olumsuz sonuçlanması ihtimalini de değerlendirdi. Kuruldan böyle bir karar çıkması halinde, VW’nin başka ülkelerde yeni fabrika kurmak yerine mevcut fabrikalarında genişlemeye gideceğine değindi.

Şirketin yeni fabrika arayışı içinde olmasının sebebi ise ilerleyen dönemde Avrupa’da bulunan mevcut tesislerde elektrikli otomobil üretmeye başlayacak olması. VW Grubu, şu an üretilmekte olan VW Passat, Skoda Superb, Seat Ateca ve Skoda Karoq gibi modellerin üretimini yeni fabrikaya kaydırmayı planlamakta.

Yeni kurulacak tesis için 1.4 milyar euro‘luk bir bütçe ayıran şirket, eğer sonuç olumlu neticelenirse yeni kuracağı üretim tesisinde 5 binden fazla kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye yatırım kararı hakkında henüz değerlendirme sürecinde olan Volkswagen’in kesin kararını 2020 yılının ilk çeyreğinde açıklayacağı tahmin ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ