MorTilki.Com

Avusturyalı Bir Şirket, Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takarak Hibrit Otomobile Dönüştürdü

Avusturyalı Bir Şirket, Tesla Model 3’e Benzinli Motor Takarak Hibrit Otomobile Dönüştürdü

Avusturya’da faaliyet gösteren bir şirket, Avrupa’da yaygın olarak kullanılan Tesla Model 3’ü daha verimli hale getirebilmek için ilginç bir çalışma yaptı. Mühendisler, tamamen elektrikle çalışan otomobile iki silindirli benzinli bir motor ekleyerek menzilini artırmayı hedefliyor.

Birçok araç üreticisi, geleceğin otomobil teknolojisi olarak gösterilen elektrikli modeller üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Avustralyalı bir şirket ise elektrikli araçların fiyatının yüksek olduğunu ve bataryalarının yeterli olmadığını düşünüyor.

Şirket yetkilileri, tamamen elektrik enerjisiyle çalışan otomobillerin müşterilerin isteklerini tam olarak karşılayamadığını, eklenecek küçük benzinli bir motor ve batarya sayesinde menzilin artacağını savunuyor. Mühendisler, bu iddialarını kanıtlamak maksadıyla Tesla Model 3 otomobil üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Çalışmayı yürütenlerin “Hiper hibrit” adını verdikleri sistem, 95 kg ağırlığa sahip ve 54 beygir güç üreten benzinli mini bir motorun Tesla Model 3’ün ön bagaj bölümüne monte edilmesiyle başlıyor. Bu motor, araca yerleştiren 17.3 kWh kapasiteli bir bataryayı araç 65 km/s hıza çıktıktan sonra şarj etmeye başlıyor. Hibrit motor mantığı ile işleyen bu sistem, Tesla Model 3’ün toplam menzilini 1.000 km‘ye çıkarıyor.

Projeyi tanıtan Obrist isimli mühendis, geliştirdikleri sistemi tamamen elektrikle çalışan bütün otomobillere kolay bir şekilde uygulayabileceklerini ifade ediyor. Obrist, şu an farklı modeller üzerinde çalışmalar yaptıklarını, şirketin 2023 yılında bu sistemle çalışan kendi otomobilini üreteceğini söyledi.

MorTilki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ