MorTilki.Com

İkinci El Otomobil Alış ve Satışlarında “Noterde Güvenli Ödeme” Hizmeti Başlıyor

İkinci El Otomobil Alış ve Satışlarında “Noterde Güvenli Ödeme” Hizmeti Başlıyor

İkinci el araç satışlarında birçok kişinin mağdur olduğu dolandırıcılık vakaları, 1 Şubat 2020’de hizmete girecek güvenli ödeme yöntemi sayesinde tarihe karışıyor. Türkiye genelindeki bütün noterlerde uygulanacak bu sistemle, alıcıdan tahsil edilen tutar ilk etapta emanet hesaba geçecek. Burada bekletilen para, işlemlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının ardından satıcının belirttiği hesaba aktarılacak.

İkinci el araç satışlarının gerçekleştiği noterler, hepimizin bildiği gibi alıcı ile satıcı arasındaki para tahsilatına müdahale etmemekteydi. Bu sektördeki bazı art niyetli kişililer, bu durumdan istifade ederek satıcıya sahte veya eksik para vermek gibi bazı yöntemlerle vatandaşları zor durumda bırakabiliyordu. Şubat ayının başında yürürlüğe girecek olan güvenli ödeme sistemi ile bu tür mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

İkinci el otomobil alıcı ve satıcıları, 1 Şubat 2020 tarihinden noterlerde uygulanan bu yeni sistemden yararlanabilecek. Aracın alıcısı olan şahıs tarafından yapılan ödeme, noter kurumları tarafından belirlenen güvenli havuz hesabına aktarılacak. Satış işlemlerinin sorunsuz bir şekilde sona erince, noterlerin havuz hesabındaki tutar satıcının hesabına transfer edilecek.

Noterde güvenli ödeme sistemi, para tahsilatı konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldıracak. Aracın satış tutarı, noterde yapılan devir işlemi sona ermeden tahsil edilemeyecek. Taraflar arasında olumsuz bir durum söz konusu olduğu taktirde, satış işlemleri iptal edilerek ücret iadesi sorunsuz bir şekilde alınabilecek.

Söz konusu yöntem, vatandaşlara ödeme işlemleri sırasında bazı farklı kolaylıklarda getiriyor. Araç alıcısı, dilerse ödemeyi kredi veya banka kartı kullanarak da yapabilecek. Şubat ayının ilk günü noterlerde hizmete sunulacak yeni ödeme sistemi, vatandaşların yanlarında yüklü miktarda para taşıma derdini bitirecek.

Türkiye’de son dönemlerde noter çalışma işleyişinde yapılan bazı yenilikler, araç alım satımı yapan vatandaşların işlerini önemli ölçüde hafifletiyor. Geride bıraktığımız günlerde uygulanmaya başlayan nöbetçi noter uygulaması, alışverişlerin hafta sonu da gerçekleşmesini sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ