MorTilki.Com

Çinli Xiaopeng Motors, Xpeng P7 Adlı Ucuz Elektrikli Aracını Avrupa’da Piyasaya Sürüyor

Çinli Xiaopeng Motors, Xpeng P7 Adlı Ucuz Elektrikli Aracını Avrupa’da Piyasaya Sürüyor

2014 yılında kurulan Çinli elektrikli otomobil üreticisi Xiaopeng Motors, Xpeng P7 adlı tamamen elektrikli sedan aracı ile Tesla Model S’e rakip olmaya hazırlanıyor. Yakında Avrupa’da satışa sunulacağı bildirilen araç, Model S’ten çok daha ucuza satılacak…

Üretici tarafından 2020’nin ortalarında tüketicilere sunulması beklenen Xpeng P7, 240.000 yuan (34.400 usd) den başlayan fiyat etiketiyle satılacak. Söz konusu bu fiyat, Xiaopeng Motors tarafından rakip olarak görülen Tesla Model S‘ten daha avantajlı. Model 3’ün Çin’deki fiyatı ise 794.000 yuan (114.000 dolar) dan başlamakta.

Otomobilin tanıtımında bir açıklama yapan şirket yetkilisi, ilerleyen günlerde satışa sunulacak elektrikli Xpeng P7 modelinin ucuz olmasının kullanıcıları yanıltmaması gerektiğine değindi. Otomobilin fiyatının ucuz olmasının kalitesiz olduğu şeklinde değerlendirilmesinin yanlış olduğunu, aracın diğer rakiplerini aratmayacak özelliklerle donatıldığını ve üretim sırasında kullanılın malzemelerin birinci sınıf olduğunu söyledi.

Avrupa’ya da ihraç edilmesi düşünülen Xpeng P7, 550 km gibi uzun bir menzile sahip olan 81 kW/s’lik bataryası ile araca 266 bg güç ve 390 nm tork değerlerinde bir performans kazandırıyor. Üstelik bu değerler aracın en baz versiyonuna ait.

Çinli elektrikli araç üreticisi, ülkede yeterli düzeyde teşvik sağlanmadığı için ürettikleri otomobilleri Avrupa ülkelerinde satışa sunmaya sıcak bakıyor. Bu ülkelerde son yıllarda elektrikli araçların kullanımı yaygınlaşmış durumda. Xiaopeng Motors, şu an üretim aşamasında olan araçları 2020 yılının Haziran ayına doğru müşterilerine teslim edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ