MorTilki.Com

Volkswagen, Türkiye’de Kuracağı Fabrika İle İlgili Son Kararı Şubat Ayında Açıklayacak

Volkswagen, Türkiye’de Kuracağı Fabrika İle İlgili Son Kararı Şubat Ayında Açıklayacak

Alman otomotiv devi Volkswagen, Ekim ayında düzenlenen Barış Pınarı Harekatı sırasında flaş bir karara imza atarak, duyduğu endişeler nedeniyle Türkiye’de kuracağı fabrika kararını askıya almıştı. Bir otomobil dergisine röportaj veren VW firması yetkilileri, nihai kararlarını Şubat ayında açıklayacaklarını söyledi.

Volkswagen’in ülkemize kurmayı düşündüğü fabrika kararı hakkındaki kargaşa devam ediyor. Firmanın üst düzey çalışanları, geride bıraktığımız günlerde verdikleri demeçlerle tepki çekmişti. Almanya’da yayın yapan bir medya kuruluşu, VW Türkiye fabrikası ile ilgili kararların 2019 yılı bitmeden netlik kazanacağını açıklamıştı.

Çeşitli ülkelerde araştırmalar yapan Volkswagen çalışanları, düşük maliyet ve lojistik yönünden Türkiye’yi avantajlı bulmuş ve gerekli çalışmaları başlatmıştı. Bu süreçte Suriye’ye düzenlenen askeri operasyonlar nedeniyle geri adım atan firma, harekatın sonlanmasına rağmen kesin bir karar verebilmiş değil.

Ünlü Alman otomobil dergisi Automobilwoche, Volkswagen’in Türkiye fabrikası kararını 2020 Şubat ayında duyuracağı yönünde bir haber yayımladı. Bu kararın olumlu netice ile sonlanması halinde, Avrupa pazarında çok satan Passat ve Skoda Superb modellerinin ülkemizde kurulacak fabrikada üretilmesi planlanıyor.

Şirketin olumsuz karar vermesi sonucunda, yeni fabrika kurmak yerine şu anki fabrikalarından birini büyütmeyi düşündüğü de söyleniyor. Uzmanlar, böyle bir durumda Doğu Avrupa’da bulunan tesislerin tercih edileceğini düşünüyor.

Ekim ayının ilk haftası Manisa‘da 943 milyon 500 bin TL sermayeli “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.” isimli bir şirket kuran firma, sürpriz bir şekilde erteleme kararı almıştı. Bu gelişmenin üzerine Yunanistan ve Romanya, fabrikanın kendi ülkelerinde kurulması için görüşmeler başlatmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ