MorTilki.Com

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

Araç Muayenesi Öncesi Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

TÜVTÜRK tarafından otomobil sınıfındaki araçlar için iki yılda bir, ticari araçlar için ise yılda bir defa uygulanan muayeneler, hem araç sahipleri, hem diğer araçlarda bulunan bireylerin can ve mal güveliği için hayati öneme sahip bir uygulamadır. Araç sahipleri, belirli aralıklarla gerçekleştirilen muayene işleminden önce bazı hususlara dikkat ederek, muayeneden kalma ihtimalini en aza indirebilirler.

Birçok araç sahibi, TÜVTÜRK muayenesi sırasında bazı beklenmedik ufak sorunlar nedeniyle araçlarını yeniden muayeneye götürmek zorunda kalabiliyor. Bu sorunlarla karşılaşıp zaman kaybetmemeniz için, muayene öncesi bir takım basit kontroller yapmanızda fayda var. İşte bütün araç sahiplerinin işine yarayacak o adımlar;

Ön, Arka ve İç Aydınlatma Sistemlerinin Kontrolü

Araçlarda bulunan aydınlatma sistemleri, geceleri ve sisli havalarda herhangi bir tehlike ile karşılaşmamak için son derece önemlidir. Bu nedenle araç muayeneye götürülmeden önce, ön ve arka aydınlatma sistemleri, iç aydınlatma, geri vites ışığı gibi aksamların çalışır durumda olduğu kontrol edilmelidir.

Plakaların Kontrol Edilmesi

Araçlarda kullanılan her iki plakanın da yetkili kurum tarafından basılması ve üzerinde gerekli ibarelerin bulunması aracın muayeneden geçebilmesi için gereklidir. Plakalar yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, kabartma, sonradan uygulanan boya, çerçeve veya folyo ile kapatılması, plakanın okunmasını zorlaştıran deforme veya vida gibi işlemler aracın muayenede kalmasına sebebiyet vermektedir.

Ön Camda Görüşü Engelleyen Kırık ve Çatlaklar Bulunmamalı

Araçların ön camında meydana gelen çatlak ve kırık gibi görüşe engel olabilecek kusurlar bulunmamalıdır. Aynı zamanda cam yıkama sistemleri ve aracın aynaları da faal durumda olmalıdır.

Bütün Emniyet Kemerlerinin Kontrolü

Herhangi bir kaza durumunda yaralanmaların önlenmesinde önemli rol oynayan emniyet kemerleri, muayene öncesi kontrol edilmelidir. Araçtaki emniyet kemerlerinin görevini yerine getirmemesi, muayenede ağır kusur olarak kabul edilmektedir.

Lastikler Yırtık ve Kesik Olmamalıdır

Aracın yol ile temasını sağlayan lastiklerde, kazaya sebebiyet verebilecek yırtık veya kesik gibi deformelerin bulunmaması gerekmektedir. Binek araçların lastik derinlikleri en az 1,6 mm olmalıdır.

LGP, CNG ve LNG Gibi Sistemlerin Kontrolü

Benzinle çalışan araçların yakıttan tasarruf etmesi için sonradan monte edilen LGP, CNG veya LNG gibi sistemler, araçların ruhsatlarında bulunan tadilat kısmına işlenmiş ve kontrolden geçmiş durumda olmalıdır.

Aracın Borcunun Olup Olmadığı Kontrol Edilmelidir

Aracın muayene randevu işlemi sırasında, vergi, trafik cezası, otoyol ve köprü gibi borçların olması, randevu verilmemesine neden olacaktır. Randevu almadan önce bu tür borçlar sorgulanmalıdır. Sıraladığımız türdeki borçlardan herhangi birinin çıkması durumunda muayene işleminin yapılmayacağı unutulmamalıdır.

Egzoz Emisyon Muayenesi

Araç muayenesinden önce egzoz emisyon ölçümünün yetkili kurumlar tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde muayenede ağır kusur olarak sayılacaktır. Bu işlem, bütün sabit TÜVTÜRK muayene istasyonlarında randevuya gerek olmadan yapılabilmektedir.

Muayene İçin Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç sahipleri randevu işlemi için herhangi bir ücret talep edilmediğinin, randevu işlemlerinin sadece tuvturk.com.tr veya 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden para talep edilmeden yapıldığının bilincinde olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ