MorTilki.Com

Rusya’nın 560 Km Menzilli İlk Elektrikli Otomobili Zetta, 2020 Yılında Yollarda Olacak

Rusya’nın 560 Km Menzilli İlk Elektrikli Otomobili Zetta, 2020 Yılında Yollarda Olacak

Geleceğin otomobil teknolojisi olarak gösterilen elektrikli araçlar, sanayi ve teknoloji bakımından imkanı olan bütün ülkeler tarafından önemseniyor. Bu ülkelerden birisi de Rusya oldu. Zetta ismini verdikleri elektrikli otomobil projesiyle piyasaya girmeye hazırlanan Ruslar, kendi ürettikleri ilk elektrikli aracı 2020 yılında satışa sunmaya hazırlanıyor.

Rusya, prototipini 2017 yılında halka tanıttığı elektrikli araba projesinde sona doğru yaklaştı. 2020 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak aracın tanıtım videosu ve fiyatı açıklandı.

Bir açıklama yapan Rus yetkililer, elektrikli otomobilin üretimine 2020 yılının ilk aylarında başlanılacağını ve bir sorun çıkmazsa yılın son çeyreğinde aracın satışa sunulacağını duyurdu.

Rusya’nın Yerli Elektrikli Otomobilin Fiyatı ve Özellikleri

Yapılan resmi açıklamalara göre, yakında seri üretim aşamasına geçilecek olan ilk Rus elektrikli otomobili yaklaşık 6400 euro gibi bir fiyata satılacak. İlk etapta sadece üç kapılı bir model ile başlanılacak üretim tesisinde, ilerleyen dönemlerde farklı modellerde elektrikli araçların da üretilebilecek.

Söz konusu mini elektrikli araç, tam kapasite ile dolum yapıldığı taktirde 560 km yol gidebilecek. Tamamen elektrik enerjisiyle çalışan otomobil, saate 120 km hıza kadar çıkabilecek.

145 milyonu aşkın nüfusu bulunan Rusya’da elektrikli otomobil kullanımı son derece düşük. 2019 yılında ülkede kullanılan toplam elektrikli araç sayısı iki bini geçmiyor.

Rusya’da yakın dönemde yapılan kamuoyu araştırmalarında, araç sahipleri yakın dönemde elektrikli otomobil sahibi olmayı düşünmüyor. Bunun nedeni ise elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının kısıtlı olması.

Rus halkı, elektrikli otomobilin piyasaya çıkmasıyla beraber şehirlerdeki birçok noktaya şarj istasyonlarının yerleştirilmesiyle, elektrikli otomobil kullanımın artacağını düşünüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ