MorTilki.Com

İran Merkezli Otomotiv Firması Khodro Türkiye’de Fabrika Kuracak

İran Merkezli Otomotiv Firması Khodro Türkiye’de Fabrika Kuracak

İran Tahran merkezli otomotiv devi Khodro, Türkiye’de fabrika kurma kararı aldı. 1962 yılından bu yana otomobil imalatını sürdüren Khodro Company (IKCO) kısa süre sonra Van’da fabrika kurarak seri üretime geçecek.

Uygulanan yaptırımlardan etkilenmemek amacıyla yatırımlarını Türkiye’ye kaydıran İranlı firmalara bir yenisi daha eklendi. Tahran merkezli otomotiv devi Khodro Van’da fabrika kurma kararı aldı. Ortadoğu’nun en büyük otomobil imalatçısı olarak bilinen Khodro’nun CEO’su, alınan karar sonrasında Türk yetkililer ile görüşmeye başladı.

IKCO şirketinin CEO’su Farshad Moqimi Van’a gelerek, Van valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile görüşerek yetkili kişilerle fikir alışverişinde bulundu.

Van Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulacak fabrika 50 hektar alan üzerine inşaa edilecek. Fabrikanın kurulumunun ardından yaklaşık 1000 kişilik bir iş istihdamı sağlanacak. Ayrıca bu fabrikada üretilen araçlar Türk patentli olacak.

1962 yılında İran’da kurulan Khodro, Ortadoğunun en büyük otomobil şirketi. Peugeot otomobillerini kendi imalatına uyarlamasıyla bilinen firma Rusya, Çin, Azerbaycan, Mısır, Irak, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Ermenistan, Lübnan, Suriye, Cezayir, Belarus, Afganistan, Bulgaristan, Tacikistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tunus, Senegal ve Venezuela’da hizmet veriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ