MorTilki.Com

Yerli Elektrikli Otomobil Projesinin Tanıtım Tarihi Netlik Kazandı

Yerli Elektrikli Otomobil Projesinin Tanıtım Tarihi Netlik Kazandı

Yıllardır merak edilen yerli elektrikli otomobil projesinde sona doğru yaklaşılmaya başlandı. Yerli otomobilin çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yetkilileri, 2019 yılının son ayında yerli otomobilin ilk tanıtımının yapılacağını duyurdu.

TOGG grubu yöneticilerinden Gürcan Karakaş, çalışmaları uzun süredir devam eden yerli araç projesinin Aralık ayında tanıtılacağını açıkladı.

Uzun zamandır Türkiye’nin gündeminde olan yerli otomobil projesinin çalışmaları, geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanının “Yerli otoda biraz gevşeme var, ya başlayacaksınız, ya başlayacaksınız. Bizi oyalamasınlar, gerekirse yabancı yatırımcılarla da görüşürüz.” şeklindeki açıklamalarının ardından hız kazanmıştı. 

“2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz…”

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir etkinlikte konuyla ilgili açıklamalar yapan Gürcan Karakaş, yerli otomobil projesi için çalışmalarına büyük bir titizlikle devam ettiklerini dile getirdi. Türkiye’de teknoloji konusunda önde gelen şirketlerle iş birliği içerisinde oldukların değinen Karakaş, “2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz. 2-3 yıldan sonra AB merkezli ihracat pazarlarına yönlendirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

TOGG CEO’su Karakaş, yerli elektrikli aracın tüketicilere sunulması planlan 2020 yılına kadar izlenecek adımların tek tek programlandığını söyledi.

İlk Üç Yılda 200 Bin Elektrikli Aracın Satılacağı Öngörülüyor

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, ülkemizde üç yıllık süre zarfında 200 bin elektrikli aracın satılacağını öngördüklerini belirtmiş, otomobil kullanıcılarının dizel otomobillere gösterdiği rağbetin elektrikli araçlara da göstereceğini söylemişti.

Dünyada şu anda en çok elektrikli otomobilin kullanıldığı ülke Norveç. 5 milyonu aşkın nüfusu bulunan ülkede 36.400 adet elektrikli araç kullanılıyor. Bu ülkeyi Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri izliyor. Avrupa ülkelerinde kullanılan toplam elektrikli araç sayısı ise 1 milyonu aşmış durumda. Yerli elektrikli otomobil modellerinin ilerleyen yıllarda Türkiye’de satışa sunulmasıyla, ülkemizde de elektrikli otomobil kullanımın yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ