MorTilki.Com

Sevgiliyle İlk Buluşmada Ne Giyilir?

Sevgiliyle İlk Buluşmada Ne Giyilir?

İlk buluşmada ne giymeli? Bu soru onlarca yıldır yeni bir ilişkiye adım atmak üzere olan erkek-kadın herkesin kafasında yer işgal ediyor. Kafalardaki bu soru işaretlerini giderecek, rehber niteleğinde bir makale hazırladık. Sevgiliyle ilk buluşmada ne giyilir? işte yanıtı…

Çoğu stilist ilk buluşmada ne giyilmesi konusunda bazı keskin sınırlar ve kurallar koyar. Tüm bu kurallar zaten gergin ve stresli olduğunuz bu dönemde sizi daha da depresif bir hale getirebilir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan rahat edebileceğiniz bir kıyafetle ilk buluşmaya katılmanız en doğru seçim olacaktır. İlk randevuda ne giymeniz veya giymemeniz konusunda bazı ana başlıklara yer verdik…

Kıyafette Konfor Anahtardır!

Her ne giymiş olursanız olun, ilk önceliğiniz konfor olmalıdır. ”Peki ama ne demek ki bu kıyafette konfor?” diyorsanız; Kıyafette konfor, içinde en rahat edebileceğiniz giysiyi giyin demektir. İlk buluşmada yapmak isteyeceğiniz son şey kıyafetinizle uğraşmaktır. Bu sebeple hem kafanızın hem de bedeninizin rahat edeceği giysileri seçmiş olmanız gerekir. Ancak bu, ‘içinde rahat edeceğim’ diye gündelik ve özensiz kıyafetlerle ilk buluşmaya katılacağınız anlamına gelmiyor. Unutmayın, kıyafet kişinin aynasıdır ve ilk buluşmada bıraktığınız izlenim hayli önemlidir.

Kişiliğinizi Yansıtan Kıyafet Seçin

İlk buluşma öncesi herkes en güzel kıyafetlerini giymek ve olabildiğince şık olmak ister. Ancak şık olmak amacıyla hayatınız boyunca hiç giymediğiniz, tarzınızı yansıtmayan kıyafetleri giymek oldukça yanlış bir tercihtir. Kendi kişiliğinizi yansıtan ve sürekli tercih ettiğiniz stilde giyinmeniz en doğrusu olacaktır. Bu sayede hem karşı tarafın sizin hakkınızda doğru bilgi sahibi olmasını sağlarsınız, hem de kıyafet içinde rahat ederek gereksiz gerginlikten kurtulursunuz. Daha açık bir cümle ile anlatmak gerekirse, ”olmadığınız biri gibi kendinizi göstermeye çalışmayın.”

Buluşma Yerine ve Hava Durumuna Göre Giyinin

İlk buluşmanız nerede ve ne zaman gerçekleşecek? Bu soru önemlidir, çünkü her ortam ve her zamana her kıyafet uygun değildir! Birlikte klasik bir akşam yemeği yiyecek olabilirsiniz, herhangi bir kafede kahve içebilirsiniz ya da bir parkta buluşarak bankta oturup sonrasında yürümeyi tercih edebilirsiniz. Buluşma yerine bağlı olarak kıyafet seçimi yapmak gerekir. Örneğin, açık havada buluşup biraz yürüyüş yapma niyetindeyseniz kot pantolon, tişört tarzında daha sportif giyinebilirsiniz. Bir restoranda akşam yemeği yiyecekseniz de kumaş pantolon, gömlek ya da fazla dekolteden uzak zarif bir elbise giyebilirsiniz. Ancak, içinde nefes alamayacağınız dar elbiselerden kaçınmanızda fayda var. Ayrıca mevsimsel hava durumlarını da hesaba katmanız yerinde olacaktır.

Aşırı Dekolte ve Makyajdan Uzak Durun

Fazla ve abartılı makyajın kadınları daha güzel gösterdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hiçbir erkek aşırı makyaj yaparak ”boya fıçısına düşümüş” izlenimi veren bir kadından hoşlanmaz. Tamam makyaj önemlidir ancak dozunda yapılması gerekir. Ayrıca ilk buluşma öncesi biraz stresli ve gergin olabilirsiniz, bu gayet doğaldır. Bu stresli hal sizde terlemeye neden olabilir. Bu sebeple, nemlendiriciler ve yüzünüzü parlatan kozmetik ürünlerden kaçınmalısınız. Aksi halde terleyen yüzünüz bu ürünlerle karışınca ”disko topu” gibi parlayabilir mazallah.

İlk buluşmada giyim konusunda bir diğer önemli nokta da kıyafetlerdeki dekolte konusu. Giydiğiniz kıyafetteki dekoltenin ölçütü ne olmalı? Elbetteki bu konuda kimse bir sınır çizemez. (Sizden başka!) Ancak gerçek şu ki, eğer ilk buluşmadan bahsediyorsak, biraz daha muhafazakar giyinmeniz yerinde olacaktır. Çünkü aşırı dekolteler ilk odak noktanızı oluşturur. Güzelliğiniz ve şıklığınız dururken vücudunuzun belirli uzuvlarının odak noktası olmasını istemezsiniz. Üstelik ilk buluşmada!

Daha önce ne demiştik? Olmadığınız biri gibi kendinizi göstermeye çalışmayın. Eğer normal zamanlarda dekolteli giyinmeyi seven ve cildinizin görünmesinden rahatsızlık duymayan biriyseniz, ilk buluşmada da abartıya kaçmadan dekolteli giyinebilirsiniz. Örneğin, harika kollarınız mı var? Askısız uzun bir elbise veya kolsuz bir üst giyin. Harika bacaklar? Etek ve hatta şort giyin. (Mini dışında! 🙂 )

Ben her zaman daha fazlasının abartı olduğunu söylerim. Bununla demek istediğim, ilk randevuda vücudunuzdaki tüm çıplaklığı sergilemenize gerek yok! Kısa bir şey giyerseniz bunu uzun kollu ve daha alçak topuklular ile dengeleyin. Göğüs ya da sırt dekoltesi olan bir üst giysisi seçerseniz de bunu uzun boy maksi etek ya da kot pantolon ile dengeleyerek kombinleyin. Unutmayın! doğal ve minimalist bir stil ilk buluşma için her zaman en iyisidir.

Takıları Abartmayın

Dozunda olması gereken bir başka husus da aksesuar konusu. Altın, pırlanta ve mücevher gibi değerli takıları ilk buluşmaya giderken asla abartmayın. Tamam; sade bir kolye, bileklik, küpe ve hatta halhal takabilirsiniz ancak burma bilezikler, hasırlar, kalın kolyeler ve setler ilk buluşma için kesinlikle uygun değildir ve iticidirde. Birbirinizi yakından tanımaya gidiyorsunuz, altınlarınızla gövde gösterisi yapmaya değil!

Ütüye ve Temizliğe Azami Dikkat Edin

Aslına bakarsanız bunu yazmaya bile gerek yok çünkü ilk randevuda temiz ve bakımlı olunması gerektiğini zaten herkes biliyor. Temiz ve ütülü giyinmek, kendinize ve karşınızdaki insana gösterdiğiniz önemin ve saygının bir ölçütüdür. Düşünün! Kirli, kırışık kıyafetlerle paspal bir halde ilk buluşmaya flörtünüz gelse onun hakkındaki sizin ilk izleniminiz ne olurdu?

Bu konuda Mevlana’dan bir alıntıya yer vermek istiyorum. ”İnsanlar kıyafetiyle karşılanır, ilmiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır.” İlk buluşmanızda güzel bir izlenim oluştumak istiyorsanız kıyafetinize, sözlerinize ve karşınızdaki insana olan davranışlarınıza azami özen gösterin.

Umarım bu ipuçları ilk buluşma öncesi giyim konusunda yaşadığınız stresi en aza indirir. Yazımın sonunu klişe ancak doğru bir söz ile bitirmek istiyorum. ”En önemli şey sadece kendin olmaktır.” Bol şans!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ