MorTilki.Com

Kapsül Gardırop Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Kapsül Gardırop Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Evdeki boğucu kıyafet kalabalığından kurtulmak, şık olmak için sürekli alışveriş yapmamak, zaman ve paradan tasarruf etmek. Tüm bunlar sizin kulağınıza da hoş geliyorsa, kapsül gardırop size göre demektir. Kapsül gardırop, olabildiğince az sayıdaki kıyafeti, birbiriyle sayısız şekilde kombinlemeyi sağlayan bir kavramı ifade ediyor.

Son yıllarda erkek ve kadın çoğu insanın dilinden düşürmediği  bir kavram var;  kapsül gardırop. Her geçen gün bu yeni gardırop düzenine olan ilginin daha da fazlalaştığına şahit oluyoruz. Alım gücünün azalması, kapital tüketim toplumuna olan tepki ve tasarruf etme mecburiyeti bu ilginin en bariz sebeplerini oluşturuyor. Peki ama nedir bu kapsül gardırop?

Kapsül Gardırop Nedir?

Kapsül gardırop, birbiriyle eşleşerek sayısız kombin yapmayı sağlayan, az sayıdaki kıyafetlerden oluşan gardırop düzenidir. Çoğu insanın henüz yeni duyduğu bu gardırop düzeni aslında 70’li yıllara kadar dayanıyor. O yıllarda Londra’da küçük bir butiği olan Susie Faux, kapsül kavramını ilk kez dillendirdi. 80’li yıllara gelindiğinde ise bu yeni dolap düzeni Avrupalı birçok insan tarafından kullanılmaya başlandı.

Bilinçli ve sürdürülebilir seçimler yapan her akıllı insanın kendine uyarlaması gereken kapsül gardırobun birçok avantajı bulunuyor. Öncelikle, ihiyacınız olmamasına rağmen herhangi bir ürünü size psikolojik olarak almaya zorlayan kapitalist tüketim toplumuna karşı bir duruş sergilemiş olursunuz. İhtiyacınız olmayan ürünleri satın almayarak, hem paranız cebinizde kalmış olur, hem evdeki gereksiz kıyafet kalabalığından kurtulmuş olursunuz, hem de zaman ve emekten tasarruf edersiniz. Kapsül gardırobun ne olduğunu anladığımıza göre şimdi birazda nasıl hazırlanacağı konusuna değinelim…

Kapsül Gardırop Nasıl Oluşturulur?

Kapsül gardırop, sert mevsim geçişleri olan ülkelerde sezonluk olarak hazırlanır. Ancak hangi mevsim için hazırlarsanız hazırlayın bu dolap düzeninde esas olan şey 20 parçayı geçmemektir. Tabii bu 20 parçaya, aksesuarlar ve spor kıyafetler (eşofman, spor ayakkabı, sporcu sütyeni vb.) dahil değildir.

Klasik kapsül gardırop yalnızca şunları içerir : Blazer ceket, etek, elbise, pantolon ve birkaç üst giysisi. Tüm bunların ilk bakışta çok az göründüğünü biliyorum. Ancak bu az sayıdaki parçanın birbirine uyumlu olması halinde yapabileceğiniz kombinin sayısı oldukça fazladır.

Çapraz kombinasyonların sırrı, temel ve kaliteli giysileri bir araya getirmektir. Bu, stilinizi modanın geçişlerinden korur ve zaman içinde uzunca bir süre demode olmamanızı sağlar. Anahtar kelime, az sayıdaki uyumlu parçayı birleştirerek onlarca farklı güncel stil oluşturmaktır.

Mavi, yeşil, siyah, beyaz, gri ve kahverengi gibi modanın sürekli trend olan ana renkleri kapsül gardırobunuzda yer vermeniz gereken renklerdir. Çünkü bu renkleri kombinlemesi kolaydır ayrıca diğer aksesuarlar ile tam uyum sağlarlar.

Yalnızca bir adet kapsül gardırobu tüm yıl boyunca kullanmak ne yazık ki mümkün değil. Özellikle sert mevsim geçişlerinin yaşandığı ülkelerde yaz ve kış olmak üzere en az iki ayrı dolap düzeni oluşturmak şarttır. Diğer yandan eğer çalışan biriyseniz ya da hamilelik dönemindeyseniz durumunuza uygun kapsül gardırobunu oluşturmanız mümkündür.

Açıkçası çoğumuzun gardırobunda zaten yüzlerce ayrı kıyafet bulunmuyor. Sosyete denilen bir kısım insanı saymazsak! Ancak yine de alışveriş esnasında bir ürünü alırken, evdeki kıyafetlerimizle uyum sağlayıp sağlamayacağını ve tarzımızı yansıtıp yansıtmayacağını pek hesaba katmıyoruz. Bu yüzden aldığımız birçok kıyafeti henüz eskimemiş olmasına rağmen gardırobun tozlu raflarında kaderine terkediyoruz.

Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi özellikle kış sezonunda kahvenin tonlarını ve kaşındırmayan daha ince kazakları tercih ediyorum. Bu yüzden alışveriş esnasında çok kaba, tüylü ve tarzımı yansıtmayan renklerin olduğu parçaları, o an sevsem bile almıyorum. Gardırobumda bulunan az sayıdaki parçayı hem iş hem de normal zamanlarda kombinleyebiliyorum.

Kısacası, kapsül gardırobunu doğru şekilde oluşturursanız az sayıda parça ile stilinizde devrim yapabilir her daim şık olabilirsiniz. Hoşça ve bizi takipte kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ