MorTilki.Com

Deri Kıyafetler Nasıl Giyilir ve Kombinlenir?

Deri Kıyafetler Nasıl Giyilir ve Kombinlenir?

Deri kıyafetler, onlarca yıldır trend olan ve hiçbir zaman modası geçmeyecek kadar klasik ve çok yönlü giysilerdir. Şapkadan ayakkabı ve çantalara kadar kullanılan deriler, diğer parçalar ile kolaylıkla uyum sağlayak kombinlenebilir. Sonbahar, kış ve ilkbahar aylarının bu vazgeçilmez ‘enstrüman’ını yakından incelemeye ne dersiniz?

Kıyafet olarak derinin kullanılması insanlık tarihi kadar eskiye dayanıyor desek sanırım yanılmış olmayız. Deri, bilinen tüm kumaşlardan daha köklü bir geçmişe sahiptir. Binlerce yıldır gerek kıyafet gerekse hayat kolaylaştıran ürünler olarak insanoğlunun en yakınında bulunmuştur.

Deri parçalar günümüzde suni deri (sentetik deri) ve hakiki deri olarak iki ayrı gruba ayrılıyor. Suni deri olarak bildiğimiz sentetik deriler üretilirken pamuklu dokumalar, bitkisel lifler ve atık derilerin talaşları kullanılıyor. Hakiki deri olarak adlandırdığımız gerçek deriler ise büyük ve küçük baş hayvanların derileri kullanılmak suretiyle imal ediliyor.

Bu iki derinin arasındaki kalite farkı elbetteki tartışılmaz ancak onları ortak noktada birleştiren şey var; nasıl giyilip kombinleneceği konusu. Kıyafetlerinizde isterseniz suni, isterseniz hakiki deri ürünleri tercih edin, konu kombin olunca aynı kuralları takip etmeniz gerekiyor. Bu bağlamda, genellikle serin-soğuk havalarda en yakın dostumuz olan deri parçalar nasıl giyilir ve kombinlenir? konusunu ele alıp fotoğraflar ile konuyu pekiştirmek istedik…

Deri Ceketler

Harika bir gardırop klasiği ile başlayalım. Deri ceket ve montların siyah olması konusunda ısrarcı davrananlar olduğunu biliyorum. Tamam, siyah deri daha agresif bir stil oluşturmanıza yardımcı olur ancak değişik renklerdeki deri ceketlerle de kusursuz kombinler oluşturmanız mümkün.

Konu deri ceket olunca bu güzelim parçaların kumaş etek ve pantolonlar ile asla giyilemeyeceğini iddia eden stilden bihaber bir güruh var. Bunların stil önerilerini dikkate almamanız gerektiğini ısrarla belirtmeliyim. Nitekim, kumaş pantolonlar, pileli ve kalem etekler deri ceketler ile harika uyum sağlar. Ayrıca mavi kot pantolon ile eşleştirmekte mümkündür. Kırmızı deri ceket ve siyah mini etek ikilisini de es geçmeyin derim.

Deri ve Lateks Pantolonlar

Deri ve latex pantolonlar geçtiğimiz son 3 yılın sonbahar-kış sezonunda zirvedeydi. Uzunca bir süre de zirvedeki yerini koruyacağını düşünenlerdenim. Eğer terletip rahatsız etmeyeceğini bilsem, yaz aylarında bile giyme taraftarıyım 🙂 Deri ve lateks pantolonların kadınlarda feminen havayı agresif şekilde vurgulayan büyüleyici bir etkisi var.

Bu güzelim pantolonları kombinlemekte oldukça basit. Çizmeler, topuklular ve hatta spor ayakkabılar ile eşleştirmek mümkün. Deri ve latex pantolonlar kıyafette ilk odak noktasını oluşturan iddialı parçalar. Bu yüzden fazla dikkat çekmek istemeyen biriyseniz bu pantolonların mat renk olanlarını tercih etmenizde fayda var.

Deri Pardesüler

Deri trençkotları seviyorum. Çünkü bu uzun pardesüler iki harika klasiği birleştiriyor; yağmurluk ve deri ceket. Yağmurlu mevsimlerde tercih edebileceğiniz bu parçalar çok yönlü ve şık. Deri ceketlerde olduğu gibi siyaha biraz ara vererek farklı tonlarda olanlara bir şans vermenizi tavsiye ederim. Bu yılın moda renkleri arasında kırmızı ve türevi renklerin bulunduğunu da ekleyelim.

Deri Etekler

Çoğu kadın deri etek giymenin cesaret işi olduğunu düşünüyor. Ben bu genel kanının tersine, deri eteklerin sonbahar aylarında demode olmadan rahatlıkla giyilebileceğini ve kişinin kendine özgü harika bir tarz yaratabileceği görüşündeyim.

Deri etekleri içinde bulunduğunuz hava şartlarına bağlı olarak, gömlekle, kazakla ve hatta siyah renk tişörtler ile kombinlemeniz mümkün. Hafif bir kazak ve klasik beyaz bir gömlek ile deri eteği eşleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Klasik bot ve çizmeleri bu eteklerle kombinleyebileceğiniz gibi topuklu giyme şansınız da var.

Deri Mini Etekler

Her ortamda deri etek giymenin mümkün olmadığını biliyorum. Konu mini deri etek olunca bunun mümkünlüğü daha da azalıyor. Çünkü miniler genellikle yaz aylarında tercih ediliyor, deriler ise tam tersi. Bu zıtlık içinde deri mini etek giymek zor olabiliyor. Ne var ki, uygun hava koşullarında deri mini etekleri tercih etmeniz mümkün.

Ancak bir şartla; eğer spor bir hava yaratacaksanız ve spor ayakkabı giyecekseniz 0-15 denye aralığındaki ultra ince çorapları giyin. Topuklu ayakkabı ile daha feminen bir stil için ise puantiyeli veya siyah renklerdeki daha yüksek denyeleri tercih etmeniz gerekir. Çorap denye numaraları hakkında daha detaylı bilgi almak için, daha önce yazdığımız ”Denye Nedir? Kaç Denye Çorap Giymeliyim?” isimli konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Deri Elbiseler

Deri elbiseler konusuna bir uyarı ile başlamak istiyorum. Bu elbiseler kilolu kadınları olduğundan biraz daha şişman gösterebilir. Bu yüzden eğer fazla kilolardan muzdaripseniz bu elbiseleri şimdilik ikinci plana atmanızda fayda var.

Kilonuz çok fazla değil ve deri elbise giyme konusunda karar vermişseniz, bu konudaki tavsiyem elbisenin boyu ile alakalı olacak. Eğer kısa boylu bir kadınsanız mini tarzında daha kısa elbiseleri seçin. Uzun boylu biriyseniz de daha uzun deri elbiseleri giymeniz yerinde bir tercih olacaktır. Deri elbiseler konusunda bir diğer tavsiyem de, bu elbiselerin üzerine deri ceket giymemeniz hususunda. İki deri parçayı üst üste giymeniz hem elbisenin modelini geri plana atar hem de kıyafetin içinde kaybolmanıza neden olur.

Deri Şortlar

Deri şortlar da deri mini etekler gibi iddialı parçalardır. Eğer deri şort giyme düşünceniz varsa ve altına opak kalın kilotlu çorap giyecekseniz ayak bileğinde biten botlarla kombinleyin. Asimetrik kesim, salaş dökümlü hırka ve basit bir süveter ile de deri şortu eşleştirebilirsiniz.

Deri Çizmeler ve Diğer Aksesuarlar

Şüphesiz uzun deri çizmeler, uzun boylu kadınların daha çok tercih etmesi gereken parçalar. Ancak boyunuz çok uzun değil ve bu çizmeleri giymeyi istiyorsanız da sorun değil. Diz kapağınızın hemen üzerine kadar uzanan bu deri çizmeleri taytlar ve dar pantolonlar ile eşleştirin. Daha uzun boylu bir kadınsanız bu çizmelerin üzerine mini etek ve elbise giymenizde sakınca yok.

Tüm bu tavsiyelere rağmen deri konusunda sizi halen ikna edemediysem bir de aksesuarlara göz atmanızda fayda var. Hemen hemen her tarza uygun üretilen deri parçaların içinde size uygun bir şeylerin olacağından eminim. Deri bereler, saç bantları ve eldivenler gibi birçok deri ürünü sıradan kıyafetlerinizle eşleştirip harika kombinler oluşturmanız mümkün.

Deri kıyafetlerin nasıl giyileceği ve kombinleneceği konusunda önerilerimizin yer aldığı konumuzun sonuna geldik. Umarım sizin için faydalı bilgiler ve ipuçları içeren bir makale olmuştur. Hoşça ve bizi takipte kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ