MorTilki.Com

Balkonet Sütyen Nedir? Balkonet Sütyen Modelleri ve Özellikleri

Balkonet Sütyen Nedir? Balkonet Sütyen Modelleri ve Özellikleri

Herhangi bir iç çamaşırı mağazasında kısa bir gezintiye çıktıysanız, muhtemelen balkonet sütyenlerle karşılaşmışsınızdır. Tarihi 1930’lara kadar dayanan bu sütyenlerin köklü bir geçmişi olsa da son yıllarda ülkemizde popüler hale geldi ve iç çamaşırı pazarında önemli bir yer edindi. Bununla birlikte, balkonet sütyenin ne olduğunu bilmeyen veya yanlış bilgiye sahip olan kadınların sayısı oldukça fazla. Eğer sizde balkonet sütyenler hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız, yazımızın devamına göz atmanızda fayda var…

Yüzlerce farklı seçeneğin olduğu iç çamaşırı mağazalarında veya online satış sitelerinde uygun sütyen modelini bulmak kolay olmayabiliyor. Bandeau sütyenler, straplez sütyenler, bralet sütyenler, çapraz askılılar, askısızlar, U sütyenler, balenli sütyenler, silikonlular, dolgulular… Listeyi uzatmak elbette mümkün ancak bugün çoğu sütyende bulunan ortak özelliklere sahip balkonet sütyenler hakkında konuşacağız. Balkonet sütyenler, hem küçük hem de büyük göğüslü kadınlar için ideal bir seçim. Ayrıca, düşük kesim üstler ve elbiseler gibi pek çok kıyafetle sorunsuzca eşleşebiliyor. Dahası, harika toparlayıcı etkisi sayesinde kusursuz bir silüet oluşturuyor.

Balkonet sütyenler ilk olarak 1930’ların son çeyreğinde üretilerek piyasaya sürüldü. Yaklaşık 20 yıl boyunca kadınlar tarafında ilgi görmeyen bu yeni sütyen modeli, Marilyn Monroe‘nun balkonet sütyenlerle poz vermesiyle birlikte 50’li yıllarda bir anda popüler hale geldi. Türkiye’de sık kullanılan bir iç çamaşırı olması ise yaklaşık yarım asır sürdü. Peki ama balkonet sütyen tam olarak nedir? İşte, balkonet sütyenlerin özellikleri hakkında aydınlatıcı bir rehber…

Balkonet Sütyen Nedir?

Balkonet sütyen, meme ucu hattının yaklaşık 2 ila 3 cm üzerinde biten ve dolayısıyla göğüslerin üst kısmını açıkta bırakan, kollara ve omuz kenarlarına doğru konumlandırılmış askılara sahip toparlayıcı sütyenlerdir. Sütyenin askılarının kollara yakın konumlandırılmış olması, düşük kesim üstler ve elbiselerle giyilmesini mümkün kılarken, memeyi tam olarak kapatmayan formu, göğüs dekolteli kıyafetlerde kullanımını mümkün hale getirir.

Balkonet sütyen modellerinin çoğu göğüslerin neredeyse yarısını açıkta bırakır. Bu nedenle, yarım fincan sütyen ismiyle de bilinir. Tahmin edeceğiniz üzere, memeleri tamamiyle kapatan klasik ”tam fincan” sütyenlerden daha az ”koruma” sağlar ancak bu, göğüsleri toparlamadığı anlamına gelmez. Nitekim balkonet sütyenlerin çoğu balenli desteklere sahiptir. Küçük göğüslü kadınların göğüslerini daha büyük, büyük göğüslü kadınların göğüslerini ise daha toparlanmış ve seksi gösterir. İşin püf noktası ise yalnızca doğru bedeni seçmektir.

Balkonet sütyenin ne olduğunu öğrendiğimize göre şimdi de bu kullanışlı iç çamaşırları hakkında merak edilen birkaç detayı açıklamaya çalışalım ve ardından balkonet sütyen modellerine göz gezdirelim.

Balkonet sütyenler rahatsız edici mi?: Şık giysiler söz konusu olduğunda her zaman yanlış yönlendirmeler vardır. Bir mağazada yüksek topuklu stilettolar gördüğünüzde, topuklu ayakkabıyla rahat yürümenin imkansız olduğunu düşünüyorsunuz ve satın almaktan vazgeçiyorsunuz. Evet, bu bir noktada doğru olsa da işin ilginç yanı, ayakkabıyı giyip denemediniz bile!

Aynı şey balkonet sütyenler için de geçerlidir. Çoğu kadın, bu sütyenlerden hiç kullanmamasına rağmen rahatsız edici olduğunu düşünüyor. Oysa ki balkonet sütyenler oldukça hafiftir, rahattır ve günlük kullanıma uygundur.

Küçük göğüslü kadınlar balkonet sütyen takabilir mi?: Küçük göğüslü kadınların çoğu bu konudan muzdarip ve kendilerine uygun sütyen bulamadıklarından şikayetçi. Eğer sizinde durumunuz buysa, balkonet sütyenler sizin için en ideal seçimdir. Küçük memeleri toparlayarak daha iri ve dolgun gösterir.

Balkonet sütyenler büyük göğüslü kadınlar için uygun mu?: Evet! Balkonetler iyi bir desteğe ve tam kapsama etkisine sahip sütyenlerdir. Dahası, üst kısmı dantelli veya sert kumaştan imal edilmiş model seçenekleriyle büyük memeli kadınlar için farklı seçenekleri vardır. Dikkat etmeniz gereken tek detay, arka bandın iyi desteklendiğinden ve göğüsler arasındaki köprünün tam yerinde olduğundan emin olmaktır.

Balkonet sütyenler günlük kullanım için uygun mu?: Balkonet sütyenlerin şık ve çekici bir tasarımının olması, günlük kullanım için uygun olmadığı anlamına gelmez. V yaka tişörtler, dekolteli bluzlar ve elbiseler için uygun olsa da herhangi bir kıyafetin altına giyilebilir. Aslında kendinizi rahat hissettiğiniz sürece balkonet sütyeni ne zaman kullandığınızın bir önemi yok.

Bana tam uyan balkonet sütyen nasıl olmalı?: Satın alacağınız balkonet sütyenin size uygun olup olmadığını anlamanız için birkaç küçük püf noktasına dikkat etmeniz yeterli. Alt bant sağlamca tam oturmalı ancak rahatsız etmemeli, teller (balen) göğsünüze tam yaslanmalı ve göğüsleriniz ”fincanların” içine tam oturarak sarmalanmalıdır. Önemli olan her zaman kullanım esnasında rahat ediyor olmanızdır. Bu nedenle, çok sevmiş olsanız bile içinde rahat etmediğiniz hiçbir ürünü satın almayın.

Balkonet sütyenler hakkında merak edilen soruları cevaplandırarak birkaç püf noktası hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştık. Tüm bunlara rağmen kararsızlık yaşıyorsanız aşağıdaki galeriye bakarak, satın alma öncesi fikir sahibi olabilirsiniz. İşte, farklı tarzlardaki balkonet sütyen modellerinden bazıları..

Sonuç:

Balkonet sütyenler, göğüslerin üst yarısını açıkta bırakan ve dış omuzlara doğru konumlandırılmış geniş aralıklı askılara sahip sütyenlerdir. Birçok sütyenin özelliğini barındıran balkonetler, hem küçük hem de büyük göğüslü kadınların kullanımı için uygundur. Göğüs dekolteli elbiseler ve geniş yakalı üst giysiler ile sorunsuzca eşleşir. Ayrıca, kullanımı rahat ve şıktır. Yalnızca özel günlerde değil, günlük kullanım için de tercih edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ