MorTilki.Com

Pegasus Kumaş Nedir? Pegasus Kumaş Elbise ve Pantolonların Özellikleri

Pegasus Kumaş Nedir? Pegasus Kumaş Elbise ve Pantolonların Özellikleri

Online alışveriş sitelerinde veya kıyafet mağazalarında pegasus kumaştan üretilen pantolon, elbise ya da gömleklere rastladıysanız bu kumaşın ne olduğunu ve özelliklerini merak ediyor olabilirsiniz. Pegasus, polyesterden üretilen ve sıvıların hızlı emilmesine karşı hidrofobik bir katman oluşturan özel bir film ile kaplanmış kumaş türüdür.

Pegasus kumaş, birçok kıyafet türünde kullanılsa da özellikle tesettür giyiminde tercih ediliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz içi göstermeyen ve kolay kırışmayan bir kumaş türü olması. Ayrıca, perdelerden koltuk döşemelerine kadar ev tekstilinde de önemli bir yere sahip. Peki ama pegasus kumaş tam olarak nedir?

Pegasus Kumaş Nedir?

Pegasus kumaş giyimden ev tekstiline kadar geniş yelpazede kullanım alanına sahip polyesterden üretilen mukavemetli bir kumaş türüdür. Kumaşın üzeri sıvıların hızlı emilmesini engellemek için hidrofobik bir katman oluşturan özel bir koruyucu film ile kaplanmıştır. Su, anında emilmek yerine malzeme yüzeyinde yoğunlaşır. Bu da bize dökülen sıvıyı silmek için zaman sağlar. Bununla birlikte, pegasus kumaşlar her ne kadar suya dayanıklı olsa da tamamiyle su geçirmez özellikte değildir. Sıvılara olan mukavemeti, kumaşın kalınlığına ve kalitesine göre değişkenlik gösterir. Giysiler için üretilen pegasus kumaşlar, ev tekstili için üretilenlerden çok daha incedir.

Ev tekstili için kalın pegasus kumaş

Pegasus Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Pegasus kumaşlar genel olarak %100 polyesterden imal edilir ancak bazı elbiseler için üretilen kumaşlarda az miltarda likra bulunur. Likralı pegasus kumaşlar daha esnektir ve bedeninizi sarmalamaya yardımcı olur. Öte yandan, pegasus kumaşlarda pamuk (cotton) bulunmaz ve bu da özellikle yaz aylarında terletebileceği anlamına gelir.

Pegasus kumaşlar mukavemetlidir ve üzerine dökülen sıvıyı çabucak emmezler. Kumaşın kalınlığı, kalitesine ve hangi amaç doğrultusunda imal edildiğine bağlı olarak değişse de genel olarak ağırlığı 300 g/m2 (+/- 5% )’dir. Diğer birçok kumaşa göre daha kalın olan pegasus kumaşlardan yapılan pantolon, etek ve elbiseler içi göstermez. Tesettür giyimde yaygın olarak tercih edilmesinin asıl sebebi de budur.

Pegasus Kumaş Kıyafetler Kullanışlı mı?

Pegasus kumaşlar orta sınıf kumaşlardır ancak yinede diğer çoğu kumaş türünden daha dayanıklıdır. Polyesterden (naylon) üretiliyor olması ise en büyük handikapıdır. Nitekim polyesterden üretilen giysiler, pamuklu olanlar gibi teri emmez ve vücudun hava almasını engeller. Özellikle kalın pegasus kumaşlardan imal edilen elbise, pantolon ve gömlekler sıcak havalarda fazlaca terlemenize neden olabilir.

Diğer yandan, bu kumaşın artılarından söz etmemek de haksızlık olur. İşte pegasus kumaş kıyafetleri kullanmanın artıları…

  • Ütülemesi kolaydır ve pamuklu giysiler gibi ütüsü hemen bozulmaz.
  • Dökülen sıvıları hemen emmez ve silmek için size zaman kazandırır.
  • Diğer çoğu kumaşa göre daha mukavemetlidir.
  • Likra oranı yüksek olanlar dışında vücuda yapışmaz.
  • Yıkandığında çekme yapmaz.
  • Hem makinede hem de elde yıkamak için uygundur.

Sonuç:

Pegasus kumaşlar, nispeten suya dayanıklı, çekme yapmayan, kolay ütülenen ve hemen kırışmayan, polyesterden üretilmiş kumaş türüdür. Fazlaca terletip bunaltabileceğinden, daha serin havaların olduğu sonbahar mevsimleri için ideal bir tercihtir.

Pegasus kumaşlar orta seviye kumaşlardır. Bir başka ifadeyle, ne çok kaliteli ne de çok kalitesizdir. Fiyatları genel olarak uygundur ve hemen her mağazada bu kumaştan imal edilen kıyafetleri bulmak mümkündür. Tüm bunlarla birlikte, her tekstil fabrikasının dokuma konusunda kendine özgü standartları vardır. Bu bağlamda, yukarıda yazılı özellikler her pegasus kumaşı kapsamayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ